Ion Crăciunescu a dat verdictul după ce meciul FC Botoșani – FCU Craiova a fost întrerupt minute bune: ‘Nu înțeleg’

Ion Crăciunescu a dat verdictul după ce FC Botoșani – FCU Craiova a fost întrerupt mai bine de 11 minute.

Oltenii au câștigat primul meci din acest sezon după ce au trecut de FC Botoșani, scor 1-0.

Ion Crăciunescu a dat verdictul după ce FC Botoșani – FCU Craiova

Meciul dintre FC Botoșani și FCU Craiova a fost întrerupt minute bune, arbitrul așteptând decizia din camera VAR.

În minutul 30, Dican a șutat, Popa a respins direct în Mihai Roman II. Atacantul a centrat, dar Lorenzo Paramatti a atins mingea cu mâna. Iulian Călin a vrut să acorde lovitură de pedeapsă. A așteptat însă minute bune decizia din camera VAR, timp în care atât jucătorii cât și spectatorii și-au pierdut răbdarea. În final penalty-ul nu a mai fost acordat.

„Mie nu mi s-a părut că a fost ofsaid. Din această imagine, jucătorul din albastru, din centru, este mai aproape de propria poartă. O fază de genul tot puteau să vadă din camera VAR. Nu înțeleg! Nu e nicio problemă dacă nu au putut trasa liniile, dar au au avut faza asta? Tușierul este bine poziționat.

Noi nu vedem portarul. Mulți probabil că o să zică că «e numai un jucător între el și poarta adversă» Portarul este pe linia porții și nu se vede. dar jucătorul în alb este scos din ofsaid de apărătorul din zona centrală, care este în zona semicercului.

Dacă ne uităm și la distanța de la semicerc până la jucător nu cred că avem cum să ne înșelăm”, a precizat Ion Crăciunescu, la Digi Sport.