Ioan Ovidiu Sabău, debut cu dreptul în Superliga. U Cluj – FC Voluntari 2-1

Ioan Ovidiu Sabău a debutat cu o victorie pe banca clujenilor. U Cluj a învins-o pe FC Voluntari, scor 2-1, în primul meci al etapei cu numărul 22 din Liga 1, prima din anul 2023.

U Cluj este pe locul 12 în Superligă cu 22 de puncte, în timp ce ilfovenii sunt pe 8 cu 26 de puncte.

Clujenii au început în forță și au ratat câteva ocazii în primele minute. În minutul 37, elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au deschis scorul. Thiam a executat o lovitură liberă, mingea a fost  deviată ușor de Ricardinho și a intrat în poartă. După pauză, oaspeții au rămas în inferioritate numerică. Meleke a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 48 și a fost eliminat.

Ilfovenii au reușit să egaleze în 10 oameni. În minutul 62, Ispas a pierdut mingea în fața lui Costin, care a centrat în fața porții, dar portarul a respins din picioarele lui Nemec, iar mingea a ajuns la Damașcan, care a marcat. Când mai erau doar câteva minute, gazdele au înscris golul victoriei prin Lorand Fulop.

U Cluj – FC Voluntari, echipele de start

U Cluj (3-4-3): 23. Iliev – 18. Fl. Ilie, 6. A. Miron, 44. D. Ispas – 2. Vlădoiu, 94. Bic, 8. Remacle, 26. G. Oancea – 27. Chipciu, 93. Thiam, 7. I. Stoica
Rezerve: 33. Gorcea, 16. I. Filip, 9. Ad. Bălan, 17. Pițian, 52. R. Pires, 98. G. Simion, 10. Haită, 80. L. Fulop, 21. Jose Gomes
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

FC Voluntari (3-4-3): 71. M. Popa – 24. Ricardinho, 34. Matricardi, 5. Armaș – 98. Cr. Costin 3. Meleke, 16. Sigurjónsson, 7. Aliji – 22. Rață, 77. Nemec, 9. Damașcan
Rezerve: 88. J. Fernandez, 8. Răduț, 10. Merloi, 14. M. Lopes, 17. D. Andrei, 23. Al. Vlad, 28 I. Andreș, 13. Dumiter
Antrenor: Liviu Ciobotariu