Imagini spectaculoase din Argentina. Boca Junios campioană în ultimul minut

Boca Juniors a devenit campioana Argentinei duminică seară, după ce a remizat, scor 2-2, cu Independiente, în ultima etapă a ligii.

Boca Juniors, campioană la ultima fază

Marea rivală, River Plate, ”a pus umărul” la câștigarea trofeului de către fosta echipă a lui Diego Maradona.

Titlul s-a jucat atât la Buenos Aires, pe stadionul Alberto J. Armando, cât și la Avellaneda, pe arena Juan Domingo Perón, înaintea ultimei etape Boca și Racing fiind despărțite de doar un punct în fruntea clasamentului.

Emoții mari pe Arena Avellaneda

În minutul 89 al celor două meciuri, Boca Juniors era campioană, dar Racing a primit un penalty la scorul de 1-1.

Portarul lui River s-a opus golului, apărând lovitura executată de la Jonatan Galvan, și a trimis titlul la Buenos Aires, ajutând-o pe marea rivală să câștige

În minutul 90+5, River a marcat impunându-se cu 1-2 pe terenul lui Racing, care a terminat cu 50 de puncte.
Boca Juniors a rămas pe locul 1 cu 52 de puncte acumulate.

La finalul unui sezon în care a înregistrat 16 victorii, 4 remize și 7 înfrângeri. Podiumul a fost completat de River Plate, care a încheiat sezonul cu 47 de puncte.

Riquelme face istorie

Este al cincilea trofeu din epoca Riquelme, în care și-a adjudecat trei titluri de campioană și două cupe.
Pentru echipa lui Hugo Ibarra urmează în această săptămână meciul cu Patronato, din semifinalele Cupei Argentinei.