Ianis Hagi, implicat în scandalul momentului! Fanii lui Rangers se revoltă. Îl cer pe tricolor la prima echipă

Ianis Hagi, implicat în scandalul momentului! Fanii lui Rangers se revoltă. Îl cer pe tricolor la prima echipă. Asta după startul foarte slab de sezon al echipei scoţiene. Pentru antrenorul Philipe Clement ultimul meci a fost o nouă dezamăgire.

Ianis Hagi nu a fost inclus în lot, dar Rangers nu s-a descurcat deloc fără el. A obţinut o victorie, la limită, 1-0, pe terenul celor de la Dundee United, în etapa cu numărul 5 din Premiership.

Ianis Hagi, implicat în scandalul momentului!

Fanii nu sunt deloc mulţumiţi de jocul favoriţilor. Singurul gol al partidei de pe ”Tannadice Park” a fost marcat de Lawrence, în minutul 7. La Rangers a debutat Nedim Bajrami, transferat în vara acestui an de la Sassuolo pentru 4 milioane de euro.

Albanezul cu același profil ca Ianis Hagi a fost introdus pe teren la pauză, în locul lui Cortes. Evoluția sa a fost foarte slabă. Cei de la Ibrox News l-au notat cu 2.

”Debut îngrozitor. Fanii abia așteptau să-l vadă la lucru. Dar după ce a jucat 45 de minute pe postul de extremă stânga, fără să contribuie cu nimic la jocul echipei, a arătat că trebuie să-și îmbunătățească semnificativ nivelul”, au notat scoțienii.

Suporterii lui Rangers au fost dezamăgiți de Bajrami și l-au cerut din nou în primul 11 pe Ianis Hagi. ”Mă întreb cum se simte când vede că nu poate să joace în această echipă” sau ”Nu știu de ce Hagi nu a jucat în meciul ăsta”, au scris doi dintre fani pe rețelele sociale.

Internaționalul român se pregătește cu echipa a doua a lui Rangers. În cazul în care Ianis va mai bifa o apariție în tricoul primei formații a lui Rangers, salariul lui va crește cu aproximativ 300.000 de euro pe an.

”Nu e doar decizia mea în acest sens. Vom vedea ce se va întâmpla în viitor. Văd posibilă o schimbare pe viitor? Nu. Tocmai am spus că situația nu s-a schimbat, așa că n-avem de ce să mai vorbim despre asta”, a declarat Philippe Clement despre Ianis Hagi.

Două milioane de euro este cota de piață a lui Ianis Hagi, potrivit Transfermarkt. 16 goluri și 21 de assist-uri în 99 de meciuri a adunat Hagi la Rangers.