Gloria Bistrița, victorie fabuloasă. Fetele lui Florentin Pera s-au impus în ultimul minut în Ungaria

Gloria Bistrița, victorie fabuloasă în manșa tur a sferturilor European League. Fetele lui Florentin Pera s-au impus în ultimul minut în fața celor de la Mosonmagyarovar, scor 32-30.

Manşa retur se va juca în 23 martie, pe terenul celor de la Gloria Bistriţa, pentru un loc la Turneul Final Four al European League.

Gloria Bistrița, victorie fabuloasă în ultimul minut

Toate echipele românești care au jucat sâmbătă în cupele europene au câștigat. Cel mai greu meci l-a avut însă Gloria Bistrița. Româncele au condus la pauză, dar în repriza secundă au fost conduse la 5 goluri. Bistrițencele au reușit însă să recupereze.

Cristina Laslo a fost cea mai bună marcatoare cu 9 goluri. Au mai punctat Bazaliu (7), Seraficeanu (5), Niombla (3), Morena (3), Dincă (2), Nosek (1), Dumanska (1), Mbengue (1).

Manşa retur se va juca în 23 martie, pe terenul celor de la Gloria Bistriţa.

Formaţia bistriţeană a fost repartizată direct în faza grupelor şi a încheiat neînvinsă în grupa C, cu rezultatele: 26-23 şi 29-26 cu MKS Lublin, 35-27 şi 33-24 cu HSG Bensheim, 19-19 şi 34-29 cu Neptunes Nantes.

Turneul Final Four va avea loc în 11-12 mai, la Graz.

Deţinătoarea trofeului este Ikast Handbold, care evoluează în acest sezon în Liga Campionilor.