Gigi Becali i-a decis soarta lui Andrea Compagno! Ce se întâmplă cu atacantul italian. Elias Charalambous, direct vizat

Gigi Becali i-a decis soarta lui Andrea Compagno! S-a aflat ce se întâmplă cu atacantul italian. Elias Charalambous, direct vizat de decizia latifundiarului din Pipera. Totul s-a aflat după derby-ul Farul-FCSB 0-1.

Andrea Compagno nu mai are strălucirea din sezonul trecut de Superliga. Atacantul italian nu este însă criticat de Gigi Becali. Totuşi, a fost schimbat la pauza meciului cu Farul.

Gigi Becali i-a decis soarta lui Andrea Compagno!

Gigi Becali a racţionat după derby-ul câştigat cu Farul. A explicat de ce a fost schimbat Andrea Compagno, care putea pleca în această vară de la echipă. Italianul a marcat doar două goluri în 11 partide, în Superligă și preliminariile Conference League.

Cu toate acestea, Gigi Becali i-a remarcat calitățile atacantului italian. Spune că este, în continuare, mulțumit de evoluțiile sale. Becali a vorbit şi despre Damjan Djokovic. „Să vedem în iarnă, dar avem atacant. Compagno dacă dădea golul ăla acolo își făcea datoria. El își face datoria, aleargă foarte mult, protejează foarte bine. Nu e el cu varza extraordinar de familiarizat, dar sare bine la cap, are și execuții. Sunt mulțumit de Compagno.

(n.r. despre Djokovic) Foarte mulțumit de el. Noi așa facem, o repriză unul și o repriză altul, ca să joace toată lumea. Așa fac cu Miculescu și Compagno, pe care am dat bani. Asta e strategia noastră. Ei știau că așa vor juca. Data viitoare intră Djokovic titular și o să iasă la pauză”, a spus Gigi Becali.

2,5 milioane de euro este cota de piață a lui Andrea Compagno, potrivit Transfermarkt. În această vară, Compagno ar fi fost dorit de olandezii de la Heerenveen, dar și de Gaziantep, echipă recent preluată de Marius Șumudică. A rămas însă la FCSB.

Vicecampioana şi-a consolidat prima poziţie după meciul cu Farul. Are patru puncte avans acum faţă de locul 2. Roș-albaștrii au 21 de puncte, în timp ce Farul Constanța se situează pe locul 11 cu doar nouă puncte.

Pentru FCSB urmează deplasarea la Sibiu pentru jocul cu FC Hermannstadt, joi, 21 septembrie, ora 19:00. Acest meci este o restanţă din Superliga. Farul Constanța se va deplasa la București pentru meciul cu Dinamo, vineri, 22 septembrie, ora 21:00.