Gestul făcut de Roger Federer după ce Africa de Sud a câștigat pentru a patra oară Cupa Mondială de rugby / Video

Roger Federer a fost prezent, pe Stade de France, la finala Cupei Mondiale de Rugby. La finalul meciului fostul mare jucător de tenis a mers în vestiarul campionilor mondiali pentru a-i felicita.

Gestul făcut de Roger Federer după ce Africa de Sud a devenit campioană mondială

Africa de Sud a câștigat pentru a patra oară în istorie Campionatul Mondial. Campioana en-titre și-a apărat titlul cucerit în 2019, după ce a învins Noua Zeelandă pe Stade de France, scor 12-11.

Roger Federer a mers în vestiarul naţionalei de rugby a Africii de Sud, după finala Cupei Mondiale.

Fostul campion are o legătură profundă cu Africa de Sud, deoarece mama sa, Lynette Federer, s-a născut şi a crescut acolo. De asemenea, el are dublă cetăţenie, elveţiană şi sud-africană, notează sportskeeda.com.

Fostul sportiv, în vârstă de 42 de ani, are, de asemenea, o activitate filantropică pe continentul african, unde finanțează proiecte educaţionale şi sportive pentru copii prin intermediul fundaţiei sale.

La finala de pe Stade de France au asistat 80.000 de spectatori.