Franța se califică dramatic în penultimul act al Cupei Mondiale și va juca contra Marocului /Foto

Franța se califică dramatic în penultimul act al Cupei Mondiale după o victorie la limită, scor 2-1, împotriva Angliei.

Englezii au avut șansa de a împinge partida în prelungiri dar Harry Kane a irosit un penalty în minutul 84.

Franța-Anglia, recital fotbalistic al Cupei Mondiale

Prima repriză a fost una cu un ritm senzațional. Franța și Anglia au arătat că sunt capabile de un fotbal total.

În minutul 17 al partidei, Tchouameni a înscris un gol magnific după un șut extraordinar.

Englezii au solicitat penalty la Harry Kane dar după consultarea VAR, arbitrul a decis să continue jocul considerând intervenția regulamentară.

Hugo Lloris a făcut minuni în prima repriză și a scos șuturile foarte bune ale lui Harry Kane și al lui Saka.

Francezii s-au mulțumit după gol să conserve scorul și să atace doar atunci când își puteau crea cu adevărat o ocazie de a marca.

A 2-a repriză a început în forță, iar Anglia a reușit să egaleze în minutul 54 prin Harry Kane care a transformat o lovitură de la 11m.

Imediat după gol, Franța a început asediul la poarta engleză, iar rezultatul a venit pe tabela de marcaj. Giroud i-a readus pe francezi în avantaj în minutul 78.

Tot Harry Kane a fost eroul englezilor și în minutul 84. De data aceasta Kane a jucat un rol de ”demon” și a ratat lovitura de pedeapsă pentru englezi.

În ultimul minut al partidei, Anglia a ratat o șansă bună de gol, dar Rashford nu a marca dintr-o lovitură liberă.

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Rice – Henderson, Bellingham – Saka, Kane, Foden
Rezerve: Alexander Arnold, Coady, Dier, Gallagher, Grealish, Maddison, Mount, Phillips, Pope, Ramsdale, Rashford, Sterling, Trippier, Wilson
Selecționer: Gareth Southgate

Franța: Lloris – Kounde, Varane, Upamedano, Theo Hernandez – Tchouameni, Rabiot – Dembele, Grizmann, Mbape – Giroud
Rezerve: Areola, Camavinga, Coman, Disasi, Fofana, Guendouzi, Kolo Muani, Konate, Mandanda, Pavard, Saliba, Thuram, Veretout
Selecționer: Didier Deschamps