Franţa a învins Noua Zeelandă în meciul de deschidere la Cupa Mondială de rugby. Gestul făcut de Emmanuel Macron

Franţa, a învins, vineri seară, scor 27-13, Noua Zeelandă, în primul meci de la Cupa Mondială de rugby 2023.

Neo-zelandezul Mark Telea a reuşit un eseu după un minut şi 32 de secunde de la start, cel mai rapid la un meci de deschidere de la Cupa Mondială. Telea a mai reuşit un eseu în minutul 43, iar Mo’unga a înscris din lovitură de pedeapsă.

Învingătorii au punctat prin Penaud – eseu ’55, Jaminet – eseu ’78, Tamos – transformare ’57, lovituri de pedeapsă ‘5, ’20, ’29, ’65, ’74, potrivit news.ro.

Din Grupa A mai fac parte Namibia, Uruguay şi Italia. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

Emmanuel Macron a mers la vestiare

Preşedintele Emmanuel Macron şi mai mulţi jucători din naţionala de fotbal a Franţei au mers în vestiarul rugbiştilor francezi pentru a-i felicita după victoria cu Noua Zeelandă de la Cupa Mondială. Mai întâi a mers Macron, care a băut un pahar de bere cu jucătorii, iar apoi a venit rândul fotbaliştilor să-i felicite pe rugbişti.

Astfel, în vestiar s-au dus Kylian Mbappé, Antoine Griezmann, Olivier Giroud, Theo Hernandez, Jules Koundé, Dayot Upamecano, Aurélien Tchouameni şi Ousmane Dembélé.

Sâmbătă, în grupa B, România va întâlni Irlanda la Bordeaux.