Francesco Bagnaia a câștigat Marele Premiu al statului San Marino. Pilotul de la Ducati, a patra victorie consecutivă

Italianul Francesco Bagnaia (Ducati) a obţinut a patra victorie consecutivă în Campionatul Mondial de motociclism viteză, la clasa regină MotoGP. Pilotul celor de la Ducati a câștigat Marele Premiu al statului San Marino, pe circuitul de la Misano (Italia).

Bagnaia a luat startul din linia a doua, dar a profitat de o eroare a australianului Jack Miller, coechipierul său de la Ducati, plecat din pole position. A trecut la conducerea cursei și a dominat până la final.

Italianul a avut un avans de doar 034/1000 faţă de compatriotul său Enea Bastianini (Gresini Racing). Locul trei a fost ocupat de spaniolul Maverick Vinales (Aprilia), la 4 sec 212/1000.

După cursa de astăzi, Francesco Bagnaia a urcat pe locul secund în clasamentul general din MotoGP şi s-a apropiat la 30 de puncte de liderul Fabio Quartararo (Yamaha). Fancezul s-a clasat al cincilea cursa de duminică.

La clasa Moto2, victoria a revenit spaniolului Alonso Lopez (Boscoscuro), aflat la primul său succes în Campionatul Mondial, în timp ce italianul Dennis Foggia (Honda) a câştigat cursa de la categoria Moto3.

Următoarea etapă a sezonului, Marele Premiu al Aragonului, va avea loc pe 18 septembrie.