Fost internațional îl face praf pe Dan Petrescu: E o ruşine de joc. În două meciuri tu nu vrei să joci fotbal cu o echipă slabă

Basarab Panduru, fost jucător al Stelei și al naționalei, i-a criticat dur pe elevii lui Dan Petrescu, fostul său coleg din prima reprezentativă.

CFR Cluj a fost eliminată de armenii de la Pyunik Erevan din preliminariile Ligii Campionilor la fotbal, fiind învinsă cu 4-3 la loviturile de departajare, miercuri seara, în Gruia, după ce scorul a fost egal, atât după cele 90 de minute regulamentare (1-1), cât şi după prelungiri (2-2), în manşa secundă a primului tur preliminar.

Pandi s-a arătat exasperat de stilul ultradefensiv al lui Petrescu.

”Habar n-am cu ce să încep. După meciul tur am crezut ca n-au probleme, dar faptul că tu nu joci nimic în meciul de acasă mie îmi spune multe. Întotdeauna când CFR câştigă cu 1-0 se spune că asta e scorul, ei uite că nu mai merge. E o ruşine de joc. În două meciuri tu nu vrei să joci fotbal cu o echipă slabă. Eu îţi spun ce am văzut. Până la urmă dacă îi tot faci pe slabi ăştia buni iţi vor da în cap. Că tot zice că sunt buni, nu, nu sunt!

Mie mi se pare că este o diferenţă mare de valoare. Eu am spus că era mai bine să bată acolo, să nu mai am treabă după. Nu mă aşteptam să egaleze în prelungiri după ce a mercat Petrila. Pe faza de apărare erau cinci pe fund, patru la mijloc şi un atacant, culmea, dacă cu ăştia jucăm aşa… Boateng ori e pus, ori face lucruri care îl depăşesc pe el. Faptul că tot îi faci buni, nu dăunează?!”, a declarat Panduru, potrivit Orange Sport, anunță sport.ro.

La loviturile de departajare, pentru CFR au înscris Marko Dugandzic, Andrei Burcă şi Karlo Muhar, iar Claudiu Petrila şi Mario Camora au ratat. Pentru Piunik au transformat Eugeniu Cociuc, Artak Daşian, Hovhanes Harutiunian şi Artur Avaghian