Florentin Pera s-a dezlănţuit! Anunţ devastator după înfrângerea în faţa Germaniei. Ce a putut să spună despre Cristina Neagu

Florentin Pera s-a dezlănţuit! Acesta a lansat un anunţ devastator după înfrângerea în faţa Germaniei. S-a aflat ce a putut să spună despre Cristina Neagu. Selecționata țării noastre și-a ratat obiectivele, anume calificarea în sferturile de finală și accederea la Turneul Preolimpic.

România a pierdut meciul cu Germania, scor 22-24, din grupa principală 3 a Campionatului Mondial de handbal feminin.

Florentin Pera s-a dezlănţuit

Selecționerul Florentin Pera (44 de ani) a pus eșecul pe seama lipsei de inspirație în fața portarului rivalei.

„Sunt mulțumit de prima repriză, am jucat bine, o apărare foarte bună, dar în repriza a doua, Germania a fost mai puternică. Nu am jucat la același nivel. În atac, am încercat să schimb ceva, dar Germania a marcat prin flancuri.

În repriza a doua, am ratat prea mult pentru acest nivel. Am avut opt situații unu la unu, cred că au fost momente importante în care puteam rămâne aproape de Germania. Asta e situația, am venit să luptăm până la capăt. Trebuie să câștigăm împotriva Poloniei și a Japoniei”, a declarat Florentin Pera, potrivit Digisport.ro.

Mai apoi, Pera a vorbit despre debutul Cristinei Neagu (35 de ani) la actuala ediție a Campionatului Mondial.

„Cristina a jucat bine în prima repriză. În cea de-a doua parte a fost obosită. Este o jucătoare cu o experiența foarte mare, este bine în acest moment, dar din punct de vedere fizic nu este la sută la sută.

Am vrut să îi dau șansa de a ajuta echipa, pentru că este cea mai importantă jucătoare. Cred că am ratat prea mult. Și dacă ratăm așa este dificil să câștigăm împotriva Germaniei”, a mai spus Florentin Pera.