Finală nebună în Champions League! S-a terminat Manchester City – Inter. Trofeul, decis de o reuşită fabuloasă

Finală nebună în Champions League! S-a terminat Manchester City – Inter. Trofeul, decis de o reuşită fabuloasă. Ultimul act al Ligii Campionilor de la Istanbul a fost mai echilibrat decât se aştepta toată lumea.

Inter Milano a jucat mai bine ca Manchester City, dar până la urmă milioanele arabilor au câştigat cea mai importantă competiţie din Europa.

Finală nebună în Champions League!

Finala Manchester City – Inter a fost decisă de golul lui Rodri din minutul 68. Inter a avut două mari ocazii. Dimarco a lovit bara, iar pe final Lukaku a ratat incredibil.

Prima ocazie a venit în minutul 3. De Bruyne l-a găsit pe Haaland cu o pasă în interiorul careului, dar norvegianul a șutat peste poartă. Trei minute mai târziu, Manchester City a mai ratat o ocazie. Silva a pătruns prin partea dreaptă și a avut o execuție splendidă, dar balonul a trecut puțin pe lângă poarta milanezilor.

În minutul 20 a venit rândul italienilor să rateze. Dimarco i-a pasat lui Brozovic, care a combinat cu Lautaro Martinez, dar mingea trece peste poartă. Barell a dat și el pe lângă poartă câteva minute mai târziu.

Haaland a ratat cea mai mare ocazie în minutul 27. A șutat puternic din apropierea porții, dar Onana a respins.

Scor final Manchester City-Inter 1.0 şi cetăţenii câştigă prima ligă a campionilor din istorie.

Campioana Angliei a mai jucat o finală, tot cu Pep Guardiola pe bancă, în sezonul 2020/2021. A fost un eșec în fața lui Chelsea, scor 0-1.

Inter Milano a triumfat de 3 ori în Champions League. Cea mai recentă finală a fost în 2009/2010, cu Jose Mourinho pe bancă.

Manchester City – Inter, echipe de start:

Manchester City (3-2-4-1): Ederson – Akanji, R. Dias, Ake – Stones, Rodri – B. Silva, De Bruyne, Gundogan (cpt.), Grealish – Haaland
Rezerve: Ortega, Carson – Walker, K. Phillips, Laporte, J. Alvarez, S. Gomez, Mahrez, Perrone, Foden, Palmer, Lewis
Antrenor: Pep Guardiola

Inter (3-5-2): Onana – Darmian, Acerbi, Bastoni – Dumfries, Barella, Brozovic (cpt.), Calhanoglu, Dimarco – L. Martinez, Dzeko
Rezerve: Handanovic, Cordaz – Gagliardini, De Vrij, Gosens, Correa, Bellanova, Asllani, Mkhitaryan, D’Ambrosio, Skriniar, Lukaku
Antrenor: Simone Inzaghi

Stadion: Ataturk, Istanbul
Arbitru: Szymon Marciniak