Final tensionat pe Ghencea! S-a terminat FCSB – Nordsjaelland. Calificarea în play-off se va decide în retur

FCSB a reușit doar un rezultat de egalitate cu Nordsjaelland, scor 0-0, în prima manșă a turului 3 preliminar din Conference League.

Andrea Compagno a ratat prima ocazie în minutul 2. Apoi, în prima repriză aproape toate ocaziile le-au aparținut oaspeților.

În minutul 60, Nordsjaelland a rămas în zece oameni după ce Nagalo a avut o intervenție dură asupra lui Octavian Popescu. Unsprezece minute mai târziu, FCSB a cerut penalty la o intervenție în careu asupra lui Olaru, dar centralul nu s-a lăsat convins.

După doar un minut, FCSB a mai cerut o lovitură de pedeapsă după ce Djokovic a fost împins, dar Milos Boskovic nu acordă nimic.

FCSB – Nordsjaelland, echipele de start:

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Chiricheș, Radunovic – Ov. Popescu, Djokovic, Olaru – Cordea, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Panțîru, Haruț, Oct. Popescu, Lixandru, Edjouma, V. Gheorghe, Ngezana, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous
Nordsjaelland: Hansen – Villadsen, Nagalo, Jensen-Abbew, Frese – Diomande, Tverskov, Bocha – Nuamah, Invartsen, Osman
Rezerve: Eriksson – Nygren, M. Hansen, Marxen, Hey, Sertdemir, Antman, Svensson, Coulibaly, Schandorff, Barslund, Munchk
Antrenor: Johannes Hoff Thorup

Stadion: Steaua
Arbitru: Milos Boskovic (Muntenegru)