Final spectaculos în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-FC Botoşani. S-au marcat goluri pe bandă rulantă

Final spectaculos în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-FC Botoşani. S-au marcat goluri pe bandă rulantă în ultimele minute. Moldovenii lui Dan Alexa au fost umiliţi la Craiova şi par candidaţi serioşi la retrogradarea în liga secundă.

Echipa lui Mihai Rotaru s-a descătuşat în faţa celei mai slabe echipe din Superliga. Pe final de meci au marcat din toate poziţiile.

S-a terminat CSU Craiova-FC Botoşani

CSU Craiova a început meciul mai bine. Alexandru Crețu a avut o primă ocazie în minutul 6, dar balonul a fost respins în corner. Patru minute mai târziu, oltenii au deschis scorul prin Marian Danciu. Oltenii și-au mărit avantajul în minutul 36, atunci când Alexandru Crețu l-a învins pe Ducan.

Replica elevilor lui Dan Alexa a venit după 4 minute. Florescu a reușit să reducă din handicap.

După pauză, echipa lui Mihai Rotaru a jucat rău şi spectatorii au început să îi huiduie. Totuşi, finalul i-a salvat pe jucătorii lui Papură şi Bon. Moldovenii au fost în genunchi pur şi simplu. Markovic a făcut 3-1 în minutul 70. Odată cele 3 puncte asigurate, gazdele au mai marcat de două ori într-un minut, prin Roguljic şi Mitriță.

Scor final CSU Craiova-FC Botoşani 5-1 şi oltenii sunt pe locul secund, cel puţin până la disputarea ultimelor meciuri din rundă. De partea cealaltă, Botoşaniul lui Dan Alexa e mai aproape de liga a doua.

CSU Craiova – FC Botoșani, echipe de start:

CSU CRAIOVA: 21. L. Popescu – 23. Căpățână, 6. Screciu, 34. R. Silva, 11. Bancu – 4. A. Crețu, 8. Mateiu, 14. Houri – 37. Danciu, 9. A. Ivan, 28. Mitriță
REZERVE: 1. Lazar, 15. Badelj, 12. Ndong, 27. Kurtic, 7. Ișfan, 10. Baiaram, 24. Roguljic, 20. Markovic, 19. Kojic
ANTRENOR: Corneliu Papură (interimar)

FC BOTOȘANI: 68. Ducan – 22. R. Benzar, 32. Șeroni, 3. Mutombo, 26. Creț – 98. Casap, 6. Dican, 8. Florescu – 10. N’Goma, 90. Ilic, 93. Pinson
REZERVE: 82. A. Ureche, 12. Adams, 30. Țigănașu, 80. Cărăușu, 66. Mouaddib, 24. Cioiu, 9. G. Dragomir, 28. Petro, 99. Zabou
ANTRENOR: Dan Alexa