Final pe muchie de cuțit pentru tricolorii mici! S-a terminat România U21-Ucraina U21. Autogol decisiv pe final de meci

Final pe muchie de cuțit pentru tricolorii mici. România U21 a fost învinsă de Ucraina U21, în Ghencea, în runda secundă a grupei B de la Campionatul European de tineret. Victor Dican a înscris în propria poartă în ultimele minute ale partidei.

Elevii lui Emil Săndoi au început în forță meciul și au avut primele ocazii. În minutul 3, Louis Munteanu a ajuns într-o situație excelentă, dar a șutat pe lângă poartă. Oaspeții puteau deschide scorul, în minutul 11, dar Târnovanu a fost la post. În minutul 19. Markovic i-a luat fața lui Trubin și a trimis pe lângă. “Tricolorii” au cerut penalty, dar arbitrul nu a acordat nimic. La EURO 2023 nu există VAR. Au urmat câteva ocazii ale oaspeților, dar la pauză scorul a fost 0-0.

În repriza a doua, după câteva ocazii de ambele părți, în minutul 89, Victor Dican a împins mingea în propria poartă.

România U21 a pierdut și primul meci din grupe, 0-3, cu Spania.

România U21 – Ucraina U21, echipele de start:

ROMÂNIA: 1. Târnovanu – 2. Pantea, 4. Racovițan, 14. Dican, 3. Țicu – 13. Screciu-cpt., 5. Lixandru – 11. Ișfan, 19. Munteanu, 7. Petrila – 9. Markovic
Rezerve: 12. Popa, 23. Gorcea – 6. Albu, 8. Miculescu, 10. Cîmpanu, 15. Borza, 16. Mazilu, 18. Popescu, 20. Dumitrescu, 21. Bîrligea, 22. Pop
Antrenor: Emil Săndoi

UCRAINA: 12. Trubin – 6. Sych, 16. Batahov, 4. Talovierov, 2. Vivcharenko – 21. Bondarenko-cpt., 17. Brazhko – 20. Kaschchuk, 22. Sudakov, 18. Kryskiv – 9. Sikan
Rezerve: 1. Neshcheret, 23. Fesiun – 3. Syrota, 5. Zhelizko, 7. Viunnyk, 8. Saliuk, 10. Mudryk, 11. Vanat, 13. Liakh, 14. Nazarenko, 15. Braharu, 19. Ocheretko
Antrenor: Ruslan Rotan