Final pe muchie de cuțit la Ploiești! S-a terminat Petrolul – Rapid. Echipa lui Cristiano Bergodi a jucat în 10 aproape tot meciul

Final pe muchie de cuțit la Ploiești. Petrolul și Rapid s-a terminat la egalitate, scor 0-0, în etapa cu numărul 20 din Superliga.

Echipa condusă de Cristiano Bergodi este pe locul 3 cu 32 de puncte, în timp ce ploieștenii sunt pe 8 cu 27 de puncte.

Giuleștenii au rămas în inferioritate numerică după doar 6 minute. Borza a scăpat mingea de sub control și s-a dus cu talpa direct pe genunchiul lui Diomande. Arbitrul i-a arătat direct cu cartonașul roșu.

În prelungiri, Doua a timis balonul în plasa porții lui Horațiu Moldovan, dar golul a fost anulat pe motiv de fault la portar.

În minutul 82, Paul Papp primește al doilea cartonaş galben pentru proteste și este eliminat.

Petrolul – Rapid, echipe de start

Petrolul: Zima – Papp, Meijers, Huja – Doua, Diomande, Jair, Musi, Țicu – G. Grozav, Omrani
Rezerve: Eșanu – Garutti, D. Radu, Dumitriu, Seto, Jefferson, Rădulescu, I. Răducan, M. Roman II
Antrenor: Florin Pârvu

Rapid: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Al. Albu, I. Cristea, Oaidă – Cîrjan, B. Valle, Papeau
Rezerve: Drăghia – Dr. Grigore, El Sawy, Pănoiu, Funsho, Al. Ioniță II, Tsoumou, Al. Stan, Soni
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi)