Final pe muchie de cuţit în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-Rapid. Ce au făcut giuleştenii lui Cristiano Bergodi

Final pe muchie de cuţit în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-Rapid. S-a aflat ce au făcut giuleştenii lui Cristiano Bergodi. A fost un meci mai slab pentru rapidişti, care începuseră ca din tun anul 2024, cu victorii pe linie.

În prima repriză a meciului, băieţii lui Cristiano Bergodi au avut un joc slab, fără mari situaţii de poartă. Asta deşi au avut  în faţă o echipă care se afla pe loc de baraj.

Final pe muchie de cuţit în Moldova!

Partea secundă a început într-un ritm nebun. Krasniqi a deschis scorul pentru echipa lui Bergodi în minutul 52. Avantajul oaspeţilor a durat însă doar două minute. Săpunaru a făcut o gafă colosală, iar Bettaieb a egalat. Finalul a fost pur şi simplu nebun, spre bucuria celor 8.016 fani care au fost la meci, număr oficial.

Mai întâi, Harrison a marcat, dar golul său a fost anulat pentru ofsaid. Totuşi, golul 2 al moldovenilor a venit tot de la o rezervă. Alin Roman a marcat cu un şut din interiorul careului. În prelungiri, gazdele au mai înscris încă o dată, pe contraatac, prin Harisson. Scor final Poli Iaşi-Rapid 3-1 şi giuleştenii pierd primul meci în 2024. De partea cealaltă, moldovenii obţin trei puncte uriaşe în lupta pentru evitarea retrogradării.

Poli Iași – Rapid, echipe de start

Poli Iași: Ailenei – Todoroski, Samoya, Fl. Ilie, Marchioni, Stefanovici – L. Mihai, Bordeianu, Saghiri – Buș, Bettaieb
Rezerve: Niga, Martac, Katanec, Farcaș, Itu, Jatoba, A. Roman, Oliveira, Harrison, Kabran
Absenți: Lung, Ispas (accidentați)
Antrenor: Leo Grozavu

Rapid: Aioani – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Krasniqi, Djokovic, Al. Albu, Papeau – Burmaz, Rrahmani
Rezerve: Drăghia, Bădescu, Cristea, Dr. Grigore, Oaidă, Hromada, Funsho, Hasani, Petrila, El Sawy, Cîrjan
Absenți: Emmers, Onea, Kait (accidentați)
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Emil Alexandrescu
Arbitru: Petrescu Radu (Bucureşti). A1: Artene Ovidiu (Vaslui), A2: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti)
VAR: Dumitrache Bogdan (Bucureşti), AVAR: Rusandu Lucian (Sfântu Gheorghe)