Final pe muchie de cuţit în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-CS Mioveni. Oamenii lui Bogdan Andone şi-au jucat supravieţuirea în Superliga

Final pe muchie de cuţit în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-CS Mioveni. Oamenii lui Bogdan Andone şi-au jucat supravieţuirea în Superliga. A fost un meci de care pe care, în care argeşenii şi-au depăşit condiţia de echipă de ligă secundă.

Botoşaniul lui Bogdan Andone nu a mai arătat forma din play-out-ul de Superliga. Deşi se credea că vor câştiga lejer în faţa echipei de ligă secundă, lucrurile nu au stat deloc aşa.

S-a terminat FC Botoşani-CS Mioveni

Jucătorii lui Bogdan Andone nu au avut mari ocazii. mai mult, în prelungirile primei reprize, oaspeţii au marcat prin Blănaru. Golul a fost inițial validat de „centralul” Horațiu Feșnic. Sebastian Colțescu a intervenit din camera VAR și a remarcat un ofsaid la atacantul Mioveniului. Reușita a fost anulată.

Gazdele au sperat că vor marca în partea secundă. Au avut ceva şanse, dar nu au reuşit să înscrie, spre disperarea celor 5816 de spectatori care au urmărit meciul de pe stadion. Pe final, Blănaru a scăpat singur cu portarul, dar a lovit doar transversala. În prelungiri, Aldair a marcat cu un şut de la distanţă. Scor final FC Botoşani-CS Mioveni 1-0, dar returul de peste o săptămână va fi unul incendiar.

FC Botoșani – CS Mioveni, echipele de start

FC Botoșani: Kukic – Benzar, I. Filip, Miron, Țigănașu – David, Dican, Caputa – E. Florescu, Kaprof, Mailat
Rezerve: Ducan, Petro, Camara, Șeroni, Mouaddib, Lopez, Ofosu, Fulop
Antrenor: Bogdan Andone

CS Mioveni: Fl. Croitoru – Trașcu, R. Garutti, Cr. Ignat, Burnea, Șerbănică (cpt.) – Cărăruș, A. Panait – Blănaru, Al. Cr. Stan, Guțea
Rezerve: Val. Sima – Gogor, Mih. Costea, Massaro, A. Șerban, D. Toma, Căprescu, I. Șerban, Bolohan
Antrenor: Constantin Schumacher

Stadion: Municipal (Botoșani)
Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca) // Asistenți: Valentin Avram (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca)
Arbitru VAR: Sebastian Colțescu (Craiova) // Asistent VAR: Cristina Trandafir (Bucureşti)