Final pe muchie de cuțit în Bănie! S-a terminat FCU Craiova – CFR Cluj. Ce a făcut Adrian Mutu în duelul cu Giovanni Costantino

FCU Craiova a pierdut pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 1-3, în etapa cu numărul 26 din Superliga.

Echipa condusă de Adrian Mutu este pe locul 3, cu 45 de puncte, în timp ce oltenii sunt pe 12, cu 30 de puncte.

Clujenii au deschis scorul după 13 minute în Bănie. Deac a centrat bine, Gurău a ieșit greșit,  Otele a încercat să șuteze, iar balonul a ajuns la El Kaddouri, care a marcat. După mai multe ocazii ale oaspeților, oltenii au restabilit egalitatea. Baeten a șutat cu stângul din voleu și l-a învins pe Sava.

Elevii lui Adrian Mutu au revenit în avantaj după golul marcat în prelungirile primei reprize de Bîrligea.

Jucătorii CFR-ului au cerut penalty, în minutul 53, după ce Baeten a atins balonul cu mâna în careu, dar Barbu a lăsat jocul să continue. În prelungirile meciului, Muhar a stabilit scoul final, 1-3.

La începutul meciului, Adrian Mititelu a dictat un moment de reculegere în memoria lui Navalnîi, opozantul lui Vladimir Putin, care a murit în închisoare.

FCU Craiova – CFR Cluj, echipele de start

FCU CRAIOVA: Gurău – Negru, Lekiatas, Lacroix, Mascarenhas – Vl. Achim, D. Albu – Baeten, Chițu, Padula – Blănuță
Rezerve: R. Popa, Kvakic, Vl. Pop, Dragu, Blidar, Sidibe, Bahassa, Bauza, Ibrahim
Absenți: Abbey, I. Zanfir, Al. Vodă (fără drept de joc)
Antrenor: Giovanni Costantino

CFR CLUJ: Sava – Mogoș, Ajeti, Boben, Manea – Muhar, Keita, El Kaddouri – Deac, Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Malico, M. Ilie, Aussi, R. Filip, Avounou, Fica, Serebe, P. Michael
Absenți: Tachtsidis (suspendat), Kresic (accidentat), Abeid (învoit)
Antrenor: Adrian Mutu