Final pe muchie de cuţit în Bănie! S-a terminat FCU Craiova-Botoşani. Un gol a decis soarta punctelor

FCU Craiova a câștigat acasă cu FC Botoșani, scor 1-0, în etapa 29 din Liga 1, și oltenii speră la play-off.

După acest rezultat, echipa lui Adrian Mititelu are 40 de puncte și este pe locul 7. Moldovenii au adunat 31 de puncte și sunt pe 12 în Liga 1.

FCU Craiova a început în forță. În minutul 2, Radu Negru a făcut o cursă și l-a lansat pe  Ganea, dar acesta a fost deposedat în careu, în ultimul moment de Ivanov. După câteva minute, Dani Henriques a intervenit  în ultima clipă în careu, din fața lui Ivanov.

Bahasa putea marca în minutul 27, dar mingea a fost prinsă de portar. Au urmat alte ocazii ale oltenilor, pentru ca în minutul 45 să înscrie. Blănuță a centrat pentru Ganea, care a pivotat și a marcat din centrul careului.

În partea a doua, moldovenii au avut mai multe ocazii, dar scorul a rămas neschimbat.

FCU Craiova – FC Botoșani, echipe de start:

FCU Craiova: Gurău – Negru, Paramatti, Duarte, Mascarenhas – Henriques, Albu – Baeten, Ganea, Bahassa- Blănuță
Rezerve: Mogoșanu, Huyghebaert, Zanfir, Achim Van Durmen, Asamoah, Sidibe, Piccolomo, Jibril
Antrenor: Nicolo Napoli

FC Botoșani: Pap – Sambeya, Sadiku, Mutombo, Țigănașu – Dican, Ivanov, Cioiu – Mailat, Camara, Dragu
Rezerve: Ducan, David, Dragomir, Florescu, Zambou, Pinson, Roman, M ‘Dahoma
Antrenor: Flavius Stoican

Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Arbitru: Horațiu Feșnic; A1: Mircea Grigoriu; A2: Mircea Orbuleț; Arbitru VAR: Florin Andrei; Arbitru AVAR: Ionel Valentin Dumitru