Final pe muchie de cuțit în Ardeal! S-a terminat U Cluj – FCSB. Ce au făcut oamenii lui Elias Charalambous

U Cluj și FCSB au terminat la egalitate, 0-0, în etapa cu numărul 26 din Superliga. În tur, scorul fusese 2-2.

FSCB este pe locul 1 cu 55 de puncte, în timp ce echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău este pe poziția a 7-a, cu 34 de puncte.

Ce au făcut oamenii lui Elias Charalambous

Primele ocazii au aparținut elevilor lui Elias Charalambous. În minutul 15, clujenii au obținut un penalty. Lixandru l-a faultat în careu pe Dan Nistor, iar Hațegan a arătat punctul cu var. Același Nistor a ratat însă, după ce Tânovanu a avut o prestație excelentă.

La pauză, Elias Charalambous l-a introdus pe Nana Antwi în locul lui Vali Crețu. A fost primul meci al ghanezului pentru FCSB.

FCSB l-a pierdut și pe Valentin Crețu, după Alexandru Pantea. Fundașul a văzut cartonașul galben și a ajuns la un total de 4. Potrivit regulamentului FRF, acesta va fi suspendat automat o etapă.

23.893 de fani  au fost pe Cluj Arena, aproximativ 8.000 dintre ei fiind suporterii celor de la FCSB.

U Cluj – FCSB, echipe de start

U Cluj: Gorcea – Chipciu, Masoero, Thallison, Roger – M. Rus, Simion, Bic – Nistor – Anselmo, Popa
Rezerve: Iliev, Chinteș, Pițian, Mitrea, Grobry, Fossati, Silaghi, Pănoiu, V. Gheorghe, Roguljhic, F. Ilie, Oancea
Absent: Vătăjelu (suspendat)
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

FCSB: Târnovanu – Crețu, Ngezana, Ov. Popescu, Radunovic – Lixandru, Șut, Alhassan – Oct. Popescu, Olaru, Coman
Rezerve: Vlad, Panțîru, Miculescu, Phelipe, Antwi, Radaslavescu, Pandele
Absenți: Chiricheș, Pantea (accidentat), Băluță, Haruț (probleme medicale), Dawa (învoit)
Antrenor: Elias Charalambous