Final nebun pe Arcul de Triumf! S-a terminat Dinamo-Petrolul. Rezultat crucial în lupta pentru evitarea retrogradării

Final nebun pe Arcul de Triumf. Dinamo a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Petrolul, în runda #2 din play-out. Ploieștenii au egalat în prelungiri, în minutul 90+13, după o fază care a fost analizată în camera VAR aproape 10 minute.

Dinamo este pe locul 9 în play-out, cu 16 puncte, în timp ce ploieștenii sunt pe 5, cu 22 de puncte.

Dinamo – Petrolul 1-1

După ce ambele echipe au avut ocazii la începutul meciului, Dinamo a deschis scorul în minutul 39, după o fază spectaculoasă. Gabriel de Moura a șutat puternic, cu stângul, din interiorul careului, după ce a primit o pasă de la Milanov.

În prelungiri, ploieștenii au cerut o lovitură de pedeapsă. Cei din camera VAR au analizat 10 minute faza, apoi l-au chemat pe arbitrul Horațiu Feșnic la margine, iar acesta a acordat penalty. Gicu Grozav a executat și a egalat.

Horațiu Feșnic a elimina un dinamovist de pe bancă pentru că a aruncat o sticlă.

Dinamo – Petrolul, echipele de start

Dinamo : Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Politic
Rezerve: Răilean, Gregorio, Selmani, Iglesias, Ilic, Neagu, Bani, D. Irimia, N. Roșu, Amzăr, Ie, C. Costin

Antrenor: Zeljko Kopic

Petrolul  : Zima – D. Radu, Papp, Huja, Țicu – Seto, Hanca – Ișfan, Jair, Grozav – Berisha
Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Garutti, Meijers, Dumitriu, Diomande, Jyry, M. Bratu, Musi, Răducan, Irobiso

Antrenor: Florin Stângă