Final nebun la Oradea! S-a terminat UTA – Hermannstadt. Băieţii lui Mircea Rednic au dat lovitura

Final nebun la Oradea! S-a terminat UTA – Hermannstadt. Băieţii lui Mircea Rednic au dat lovitura în partida contra unei formaţii care nu mai pierduse un meci în Superliga din data de 4 august.

Meciul de la Oradea a fost unul liniştit, fără ocazii. Mircea Rednic părea că nu-şi poate duce echipa spre victorie.

S-a terminat UTA – Hermannstadt

Partida s-a încins abia pe final, atunci când s-au şi marcat golurile. Cei 2.480 spectatori care au asistat la partidă, număr oficial, au avut mult de aşteptat până să vadă un gol. Arădenii lui Mircea Rednic au fost mai insistenţi şi rezultatele s-au văzut şi pe tabela de marcaj.

După bara lui Rareş Pop a venit şi deschiderea scorului. Luckassen a fost cel care a marcat pentru arădeni în minutul 79. Peste doar 3 minute, Micovschi a dublat avantajul echipei sale.

S-a terminat UTA-Hermannstadt 2-0 şi arădenii obţinut 3 puncte mari în lupta pentru evitarea retrogradării. De partea cealaltă, sibienii lui Marius Măldărăşanu pierd puncte importante în disputa pentru un loc de play-off.

Echipele de start la UTA – Hermannstadt

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, I. Conte, Benga, A. Abeid – Carp, C. Mihai – Stahl, Fabry, R. Pop – Luckassen
Rezerve: Kucher – Stolnik, D. Rodrigues, D. Dumitrașcu, Omondi, R. Stanciu, Iurasciuc, Micovschi, Marku
Antrenor: Mircea Rednic

Hermannstadt: Căbuz – A. Oroian, Bejan, I. Stoica, Butean – S. Balaure, S. Mino, Murgia, R. Fonseca – D. Paraschiv, Jipa
Rezerve: Muțiu – Medina, Antoche, K. Ciubotaru, Biceanu, P. Petrescu, C. Neguț, A. Petre, G. Iancu
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: „Iuliu Bodola” (Oradea)
Arbitru: Horia Mladinovici / A1: Mihail Grigoriu; A2: Cosmin Vatamanu