Final nebun la Arad! S-a terminat UTA-FC Botoşani. Oamenii lui Mircea Rednic, aproape de o umilinţă imensă

Final nebun la Arad! S-a terminat UTA-FC Botoşani. Oamenii lui Mircea Rednic, aproape de o umilinţă imensă. A fost un meci absolut incendiar, cu răsturnări incredibile de scor în ambele reprize.

Băieţii lui Mircea Rednic au comis-o pe teren propriu. Au fost la un pas de a pierde un meci incredibil, pe teren propriu.

S-a terminat UTA-FC Botoşani

Meciul a început cu cei de la FC Botoşani în atac. Băieţii lui Mircea Rednic au scăpat însă de ocaziile oaspeţilor şi au deschis scorul. Căpuşă a fost cel care a marcat în minutul 32. Cei 8850 fani ai gazdelor, număr oficial, au amuţit în partea a doua.

Lopez a egalat pentru oamenii lui Bogdan Andone, în minutul 51. Peste doar 5 minute, David a făcut 2-1 pentru moldoveni. Aceştia au ratat însă victoria, deşi au jucat cu om în plus pe final. Ibrahima Conte a fost eliminat după un fault grosolan la Eduard Florescu.

Totuşi, Ariel Lopez a egalat pentru UTA, în minutul 90. S-a terminat UTA-FC Botoşani 2-2 şi gazdele au 31 de puncte, cu 3 în spatele locului 6, care duce în play-off. De partea cealaltă, FC Botoşani rămâne pe loc direct retrogradabil în Superliga.

UTA – FC Botoșani, echipe de start:

UTA (4-2-3-1): Fl. Iacob (cpt.) – Căpușă, Conte, Benga, D. Rodrigues – Freitas, Cr. Mihai – Pop, Fabry, Omondi – Luckassen
Rezerve: Kucher – Cooper, A. Lopez, Trif, Abeid, Stolnik, Morar, J. Pedro, A. David, Stahl, Iurasciuc
Absenți: Micovschi (suspendat)
Antrenor: Mircea Rednic

FC BOTOȘANI (4-3-3): Ducan – Benzar, Sadiku, A. Miron (cpt.), Țigănașu – I. Filip, Dican, G. David – Florescu, E. Lopez, Adams
Rezerve: Ureche – Șeroni, Cărăușu, Creț, Mouaddib, Petro, Gligor, Celea, Kaprof, L. Fulop, Mitrov, A. Ferreira
Antrenor: Bogdan Andone

Stadion: „Francisc Neuman” (Arad)
Arbitru: Găman George Cătălin (Craiova) / A1: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), A2: Slabu Stelian (Braşov) / Arbitru VAR: Costreie Sorin (Voluntari), Arbitru AVAR: Peşu Ionela Alina (Craiova)