Final nebun în derby-ul campionatului! S-a terminat Farul-CFR Cluj. Rezultat crucial în Superliga

Farul a câștigat pe teren propriu meciul cu CFR Cluj, scor 1-0, în etapa 5 din play-off-ul Ligii 1.

Echipa lui Gică Hagi este pe primul loc cu 42 de puncte, în timp ce campioana României este pe locul 2 cu 38 de puncte

După ce prima repriză s-a terminat la egalitate, 0-0, Farul a deschis scorul în minutul 53. Grameni a pasat la Băluță, care a plecat de la limita offside-ului și a trimis la Mazilu care a marcat în poarta goală.

În minutul 63 a avut loc un moment tensionat. Jucătorii de la Farul și CFR Cluj s-au încăierat după o lovitură primită de căpitanul oaspeților, Andrei Burcă.

În minutul 88, Sebastian Colțescu a acordat un penalty clujenilor, după un duel între Gustavo Marins și Rangelo Janga. Imediat a fost însă chemat la margine pentru verificarea VAR. Arbitrul și-a schimbat decizia inițială și a hotărât să anuleze penalty-ul pentru CFR Cluj.

Farul – CFR Cluj, echipe de start:

FARUL (4-3-3): Aioani – Kiki, Larie (cpt.), M. Popescu, Borza – Artean, Nedelcu, Băluță – Mazilu, L. Munteanu, Grameni
REZERVE: Buzbuchi – Sîrbu, Gustavo Marins, Boli, Casap, N. Popescu, Barbosa, Sali, I. Cojocaru
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

CFR CLUJ (4-3-3): Scuffet – Manea, Yuri, Burcă (cpt.), Braun – Boateng, Muhar, Cvek – Petrila, Janga, Krasniqi
REZERVE: Sava – Peteleu, Țîru, Hoban, Bordeianu, Fica, Yeboah, Bîrligea, Maglica
ANTRENOR: Dan Petrescu