Final nebun în Covasna! S-a terminat Sepsi-CSU Craiova. Debut important pentru Costel Gâlcă / Foto

Final nebun în Covasna! S-a terminat Sepsi-CSU Craiova. Debut important pentru Costel Gâlcă. Noua echipă a fostului tricolor s-a impus în deplasare şi continuă lupta pentru locul 2 în Superliga.

Debut foarte bun pentru Costel Gâlcă la CSU Craiova. Pare că Mihai Rotaru a ales bine, după ce l-a dat afară pe Ivaylo Petev.

S-a terminat Sepsi-CSU Craiova

Cei de la Sepsi putea spera la un loc de Conference League dacă ar fi reuşit să câştige acest meci. Totul a rămas însă la nivel de dorinţă. Oaspeţii au controlat aproape tot meciul. Jucătorii lui Costel Gâlcă au deschis scorul după doar 11 minute, prin Maldonado.

Oaspeţii şi-au dublat avantajul în minutul 28, după reuşita lui Andrei Ivan.  Jucătorii lui Bernd Storck au punctat înaintea pauzei. Ştefănescu a înscris din penalty pentru Sepsi. Covăsnenii sperau la un rezultat bun. Au încasat însă şi al treilea gol în minutul 67, de la Houri.

Scor final Sepsi-CSU Craiova 1-3 şi Costel Gâlcă debutează cu victorie la noua sa echipă. Cei de la CSU Craiova urcă pe locul secund, la 11 puncte în spatele liderului FCSB. De partea cealaltă, Sepsi e, ca de obicei, ultima în play-off-ul de Superliga.

Sepsi OSK – CSU Craiova, echipe de start:

Sepsi OSK: : Niczuly – D. Ciobotariu, Kecskes, Fl . Ștefan – Oroian, Alimi, Kallaku, Dumitrescu – K. Varga, Debeljuh, Ștefănescu
Rezerve: D. Moldovan, Gedo, Rența, Aganovic, Kocsis, R. Varga, Safranko
Antrenor: Bernd Storck
Absenți: N. Păun, Oteliță (accidentați), Cosmin Matei (indisponibil)

CSU Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Badelj, Bancu – Al. Crețu, Anzor – Baiaram, Houri, Ivan – Markovic
Rezerve: Lazar, Soiri, Zajkov, R. Silva, Ndong, Mateiu, Cîmpanu, Danciu, Bana, Blesa, Koljic
Antrenor: Costel Gâlcă
Absenți: Mitriță, Screciu (accidentați), Căpățînă (suspendat), Kozulj (indisponibil)

Stadion: Sepsi Arena (Sfântu Gheorghe)
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș) / A1: Valentin Avram (București) / A2: Stelian Slabu (Brașov) / Arbitru VAR: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov) / Arbitru AVAR: Iulian Dima (București) / R1: Andrei Moroiță (Ploiești) / Observator arbitri: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea)