Final nebun în Bănie! S-a terminat FCU Craiova-Sepsi. Meciul, decis în prelungiri

Final nebun în Bănie! S-a terminat FCU Craiova-Sepsi. Meciul, decis în prelungiri. A fost o partidă plină de greşeli, dar totul s-a decis în minutele de final ale disputei de pe arena Ion Oblemenco.

FCU Craiova a început meciul mult mai bine, fiind cu cuţitul la os, pe loc de baraj de promovare retorgradare.

S-a terminat FCU Craiova-Sepsi

FCU Craiova a deschis scorul după 10 minute. Chițu i-a pasat lui Blănuță în fața porții, Niczuly a blocat, dar balonul a sărit din nou la picioarele atacantului de la FCU Craiova, care a marcat.

Oaspeții au stabilit egalitatea în minutul 31. Safranko i-a pasat în careu lui Cosmin Matei, care a șutat, Gurău a respins greșit. Mingea a ajuns la Matei care a marcat din a doua încercare.

În repriza a doua, oltenii au avut cele mai mari ocazii. Blănuţă a lovit bara de două ori, iar Chiţu a ratat singur cu portarul. În prelungiri, a venit izbăvirea. A centrat Aurelian Chiţu şi a marcat Lacroix. Scor final FCU Craiova-Sepsi 2-1 şi oltenii reuşesc o victorie crucială în lupta pentru a scăpa de locurile de baraj.

FCU Craiova – Sepsi, echipele de start

FCU Craiova: Gurău – Padula, Campagnucci, Lacroix, Mascarenhas – Achim, Van Durmen – Baeten, Chițu, Bahassa – Blănuță
Rezerve: Mogoșanu, Henriques, Albu, Pop, Buta, Blidar, Sidibe, Bauza, J. Ibrahim
Antrenor: Giovanni Costantino
Sepsi: Niczuly – Oteliță, Bălașa, Ninaj, Ciobotariu – Alimi, I. Gheorghe – Aganovic, C. Matei, Ștefănescu – Safranko
Rezerve: Moldovan, Oroiana, Kecskes, Păun, Rodriguez, Kallaku, Varga, Damașcan, Rondon
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Complex Sportiv Craiova”
Arbitru: Rareș Vidican (Satu Mare)
Asistenți: Sebastian Gheorghe (Suceava), Andrei Constantinescu (București)
Arbitru VAR: Florin Andrei (Târgu Mureş) / Asistent VAR: Alexandru Vişan (Galaţi)