Final nebun de meci pentru Gică Hagi! S-a terminat Farul-CSU Craiova. Golul decisiv a venit din penalty

Final nebun de meci pentru Gică Hagi! S-a terminat Farul-CSU Craiova. Golul decisiv a venit din penalty. Liderul Superligii a avut de tras în faţa trupei lui Eugen Neagoe, chiar pe propriul teren.

S-a terminat Farul-CSU Craiova cu un final nebun de meci. Trupa lui Gică Hagi s-a impus greu, într-un meci pe care l-a dominat copios.

Final nebun de meci pentru Gică Hagi!

Farul-CSU Craiova 3-2 într-o partidă în care băieţii lui Gică Hagi au ratat din toate poziţiile. Echipa lui Eugen neagoe a condus, norocos, de două ori, dar nu a reuşit să câştige niciun punct în deplasarea de pe terenul liderului.

Koljic a deschis scorul în minutul 9, dar Farul a egalat repede. Luis Munteanu a marcat în minutul 16. Alibec a ratat un penalty şi l-a cabine s-a intrat la egalitate. Imediat după reluare, Cîmpanu a marcat pentru 2-1. 6 minute au reuşit oaspeţii să ţină avantajul. A doua oară a marcat Grameni, în minutul 54. Farul a continuat să atace şi a marcat golul victoriei prin Larie, din penalty, în minutul 85.

S-a terminat farul-CSU Craiova 3-2 şi gazdele s-au îndepărtat la 5 puncte de CFR Cluj, în fruntea Superligii. De partea cealaltă, CSU Craiova e pe 4, cu 29 de puncte.

Farul – CSU Craiova, echipe de start:

Farul: Aioani – Boli, Larie, Kiki, Borza – Artean, Nedelcu, Grameni – Alibec, L. Munteanu, Ad. Mazilu
Rezerve: Buzbuchi – Sîrbu, Baravykas, Gustavo Henrique, Doukoure, Casap, Barbosa, Sali, V. Morar
Antrenor: Gheorghe Hagi

CSU Craiova: I. Popescu – Șt. Vlădoiu, Zajkov, Raul Silva, Ndong – Al. Crețu, Mateiu, Căpățînă – Baiaram, Koljic, A. Ivan
Rezerve: Lazar – Mitrea, Badelj, V. Găman, Sala, Cîmpanu, Roguljic, Rivaldhinho, Markovic
Antrenor: Eugen Neagoe

Gică Hagi îl folosește în centrul defensive, conform foii oficiale de joc, pe David Kiki, fundașul stânga de meserie.
Stadion: Complexul Sportiv Academia Gheorghe Hagi, Ovidiu
Arbitru: Adrian Cojocaru / Asistenți: Andrei Constantinescu și Imre-Laszlo Bucsi
Arbitru VAR: Andrei Chivulete / Arbitru AVAR: Marius Marchidanu