Final încins pe Arcul de Triumf! S-a terminat Dinamo-FC Botoşani. Ce au făcut băieţii lui Ovidiu Burcă.

Dinamo a câștigat cu FC Botoșani, scor 1-0, în etapa a cincea a noului sezon de Superliga.

Final încins pe Arcul de Triumf

În minutul 15, Bani a șutat din lovitură liberă, însă Ducan a respins balonul de la colțul lung. În același minut, Larrucea a dat și el emoții adversarilor, cu o lovitură de cap, dar mingea a ajuns în afara porții lui Ducan.

O altă ocazie pentru Dinamo, în minutul 32, când Politic a șutat de la 12 metri, însă Ducan a apărat, respingând balonul în lateral.

În minutul 54, Florescu a șutat de la marginea careului mic, însă nu a reușit să trimită mingea în poarta adversarilor.

Ocazie pentru Dinamo în minutul 62, când Dennis Politic a lovit bara laterală a porții apărate de Ducan.

Dinamo a dat marea lovitură în al cincilea minut al prelungirilor, când Ducan a comis un autogol.

Scor final Dinamo-FC Botoşani, 1-0, iar „câinii” lui Ovidiu Burcă obţin prima victorie în acest sezon de Superliga şi părăsesc ultimul loc. De partea cealaltă, Botoşaniul lui Marius Croitoru rămâne cu 3 puncte şi este ultima în clasament.

Dinamo – FC Botoșani, echipele de start

Dinamo: Golubovic – G. Moura, Patriche, Homawoo, Amzăr – Cr. Costin, Larrucea, N. Roșu – D. Politic, Abdallah, A. Bani
Rezerve: Dujmovic – Bena, C. Ilic, Gregorio, Țîră, D. Iglesias, V. Borcea, Giafer, R. Grigore
Antrenor: Ovidiu Burcă.

FC Botoșani: Ducan – Mutombo, J. Pius, Țigănașu – G. David, Ed. Florescu, Dican, M. Cioiu – A. Dragu, S. Camara, Pinson
Rezerve: Ureche – Adams, Hebling, Șeroni, Drole, Zabou, Creț, M. Roman II, Cărăușu
Antrenor: Marius Croitoru

Stadion: Arcul de Triumf (Bucureşti)
Arbitru: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Orbuleţ Mircea (Bucureşti) / Arbitru VAR: Colţescu Sebastian (Bucureşti), Arbitru AVAR: Marinescu Vasile (Bucureşti).