Final încins în Moldova! S-a terminat Poli Iași – Hermannstadt. Eliminare şi gol fabulos în ultimele minute

Final încins în Moldova! S-a terminat Poli Iași – Hermannstadt. Eliminare şi gol fabulos în ultimele minute. Trupa lui Leo Grozavu a început prost noul sezon de Superliga, după revenirea în elită.

Trupa lui Leo Grozavu a pierdut în prima etapă, cu CFR Cluj. N-a reuşit să le facă faţă nici celor de la Hermannstadt.

S-a terminat Poli Iași – Hermannstadt

Silviu Balaure a deschis scorul pentru Hermannstadt în minutul 11, după o pasă a lui Neguț în careu. Oaspeţii şi-au dublat avantajul în partea secundă. Balaure a realizat dubla după o pasă senzațională a lui Iancu.

Poli Iași a reușit să înscrie în minutul 73, când Luis Phelipe a trecut de Mino Sota și i-a pasat lui Carlos Jatoba, cel care a și dus scorul la 2-1. Din cauza unei intrări dure, Robert Ion a primit cartonaș roșu, lăsând formația Poli Iași cu om în minus în minutul 82.

Gabi Iancu a închis meciul cu un gol fabulos, înscris cu călcâiul. S-a terminat Poli Iaşi-Hermannstadt 1-3 şi sibienii obţin primele puncte în acest sezon. De partea cealaltă, Poli are 0 puncte după revenirea în Superliga.

Echipele de start la meciul Poli Iași – Hermannstadt

POLI IAȘI: Ailenei – Kouadio, Ilie, Katanec, Șerban – Roman, Vașvari, Itu – Jatobá, Harrison, Gheorghiță
REZERVE: Celeadnic, Marchioni, Stefanovici, Hlisten, Vojtus, Tincu, Ion, Dumitru, Luis Phelipe
ANTRENOR: Leo Grozavu

HERMANNSTADT: Letica – Butean, Găman, Stoica, Opruț – Mino, Alhassan – Balaure, Neguț, D. Iancu – Paraschiv
REZERVE: Muțiu, Paolo Medina, Bejan, Biceanu, Petrescu, Jipa, Oroian, G. Iancu, Petre
ANTRENOR: Marius Măldărășanu

Stadion: „Emil Alexandrescu”
Arbitru: Andrei Moroiță / A1: Valentin Avram; A2: Mircea Orbuleț
Arbitru VAR: Horia Mladinovici, Arbitru AVAR: Marius Marchidanu.