Final încins în Italia! Inter Milano, cursă nebună pentru Cupă. Repetiţie importantă înaintea finalei Champions League

Final încins în Italia! Inter Milano, cursă nebună pentru Cupă. Repetiţie importantă înaintea finalei Champions League. Echipa Inter Milano a învins miercuri formaţia AC Fiorentina, scor 2-1, în finala Cupei Italiei, câştigând trofeul pus în joc. Interiştii au fost conduşi cu 1-0 şi au revenit prin „dubla” lui Lautaro Martinez.

Pe Stadion Olimpico, din Roma, Fiorentina a deschis scorul prin Nicolas Gonzalez, în minutul 3. Inter a început cursa pentru egalare, pe care a concretizat-o în minutul 29, prin Lautaro Martinez. Acelaşi jucător a reuşit „dubla” în minutul 37, aducându-şi echipa în avantaj la pauză, scor 2-1.

Inter Milano, cursă nebună pentru Cupă

În repriza secundă Inter şi Fiorentina şi-au împărţit ocaziile, dar nu s-a mai înscris, iar deţinătoarea trofeului, Inter Milano câştigă şi ediţia 2023 a Cupei, punându-şi în vitrină al zecelea trofeu din această competiţie.

Pentru trupa de pe Meazza urmează disputat sezonului. Va juca în Turcia, pe stadionul Ataturk, finala Champions League. Acolo se va duela pentru trofeu cu noua campioană din premier League, Manchester City.