Final incendiar pentru echipa lui Gică Hagi! S-a terminat Farul-Flora Tallinn. Calificarea s-a decis deja.

Farul Constanța a câștigat manșa tur cu Flora Tallinn, scor 3-0, din turul al treilea preliminar al Conference League.

Final incendiar pentru echipa lui Gică Hagi

Mazilu a ratat prima ocazie în minutul 2. A primit o pasă de la Budescu, dar a dat puțin peste poartă. Denis Alibec și-a încercat și el norocul, în minutul 9, dar șutul său a fost reținut de Grunvald.

În minutul 23, estonii puteau deschide scorul, dar Marian Aioani a prins mingea.

La scurt timp după începutul celei de-a doua reprize, Denis Alibec a reușit să marcheze pentru „marinari”, în minutul 48, după un șut în forță la colțul lung.

În minutul 54, tot Alibec le-a dat emoții adversarilor, când a șutat de la 6 metri, însă nu a reușit să marcheze. 6 minute mai târziu, tot el a trimis balonul spre poarta goală, cu capul, însă mingea a fost respinsă de Seppik.

Constantin Budescu a făcut 2-0, în minutul 79. Acesta a preluat balonul după un șut al lui Alibec, care fusese respins de Grunvald.

Farul a reușit să ducă scorul la 3-0, după un gol marcat de Diogo Queirós în ultimul minut al prelungirilor.

În play-off, formația lui Gică Hagi se va duela cu învingătoarea dintre Qarabag și HJK Helsinki.

Farul – Flora Tallinn, formațiile de start:

FARUL (4-3-3): Aioani – Kiki, Larie, M. Popescu, Borza – Băluță, Nedelcu, Artean – Mazilu, Alibec, Budescu

Rezerve: Buzbuchi, Diogo Queiros, Vînă, Rivaldinho, Andronache, Boli, Sîrbu, Carnat, Grameni, Sali, N. Popescu, Dussaut

Antrenor: Gică Hagi.

FLORA TALLINN (4-2-3-1): Grunvald – Hussar, Kuusk, Seppik, Lilander – Lukka – Mihhailov, Vassiliev, Miller, Ojamaa – Alliku

Rezerve: Paplavskis, Lapa, Kivila, Lipp, Zenjov, Kolobov, Purg, Kallaste, Pajo, Varjlund, Veering, Kuraksin

Antrenor: Jurgen Henn

Arbitru: Ioannis Papadopoulos
Arbitri asistenți: Vasileios Nikolakakis și Konstantinos Nikolaidis