Final incendiar pe Arena Naţională! S-a terminat Dinamo-FCSB. Ce au făcut băieţii lui Elias Charalambous în Derby de România

Final incendiar pe Arena Naţională! S-a terminat Dinamo-FCSB. S-a aflat ce au făcut băieţii lui Elias Charalambous în Derby de România. A fost un meci mult mai echilibrat decât o arăta clasamentului înaintea duelului.

Băieţii lui Elias Charalambous au dominat încă din start partida de pe Arena Naţională. Nu au avut însă mari ocazii de gol în prima parte a meciului.

S-a terminat Dinamo-FCSB

Au fost două şuturi pe poartă ale lui Florinel Coman şi Adrian Şut, dar nu foarte periculoase. Cei 22.926 de spectatori care au asistat la derby de România au tremurat pe finalul primei părţi.

În minutul 45, David Miculescu a căzut în careul lui Dinamo, după un contact cu Quentin Bena. Atacantul celor de la FCSB a fost busculat de adversar. Intrarea nu a avut duritate și intensitate. A fost analizată în camera VAR, iar decizia din teren a fost de a nu se da penalty.

La pauză, Elias Charalambous a făcut două schimbări. Au intrat Andrea Compagno şi Ovidiu Popescu în locul lui Djokovic şi David Miculescu. La doar câteva minute de la startul părţii secunde, Compagno a scos o lovitură liberă transformată spectaculos de Florinel Coman.

Oaspeţii deschideau scorul spre bucuria celor 4000 de fani ai celor de la FCSB. S-a terminat Dinamo-FCSB 0-1 şi vicecampioana se distanţează la 5 puncte de CFR Cluj în fruntea Superligii. De partea cealaltă, câinii sunt şi mai aproape de liga secundă.

Dinamo – FCSB, echipele de start

Dinamo: Golubovic – Cr. Costin, Lucas, Homawoo, Amzăr – D. Iglesias, Bena, Ilic – Ghezali, Abdallah, Gregorio
Rezerve: Dujmovic – I. Roșu, Politic, Bordușanu, A.Bani, Patriche, Giafer, R. Grigore, Dr. Irimia
Antrenor: Ovidiu Burcă

FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Lixandru, Radunovic – Djokovic, Ad. Șut, Olaru – Al. Băluță, Miculescu, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – Dawa, Haruț, Compagno, M. Toma, Cr. Ganea, Rotariu, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous