Final incendiar pe Arcul de Triumf! S-a terminat FCSB-Dinamo. Goluri pe bandă rulantă în Derby de România

Final incendiar pe Arcul de Triumf! FCSB a câștigat derby-ul cu Dinamo, scor 2-1, în etapa a 2-a din Superliga.

Roș-albaștrii au început în forță. Încă din minutul 3 al partidei, Florinel Coman i-a pasat lui Șut în interiorul careului, însă acesta nu a reușit să treacă de De Moura.

După alte 6 minute, tot Coman a avut o centrare din partea stângă, după care balonul a ajuns la Șut, care a trimis mingea cu capul înspre poarta gazdelor, dar Golubovic a reușit să pareze.

Meciul nu a fost lipsit de accidentări. În minutul 18, Ahmed Bari a suferit o lovitură la cap, după o ciocnire cu Pantea, și a avut nevoie de îngrijiri medicale.

După trei ocazii de gol pentru roș-albaștri, FCSB a marcat în minutul 30. Coman a reușit să-l dribleze pe De Moura, trimițând mingea în poarta lui Golubovic.

Tot formația lui Elias Charalambous a înscris cel de-al doilea gol al partidei, în minutul 35. Olaru a trimis balonul în interiorul careului, apoi a șutat cu stângul, lăsându-l pe portarul dinamoviștilor fără reacție.

Pe final, Dinamo a redus din diferență. Gregorio a profitat de gafa lui Târnovanu și a făcut 2-1.

Scor final FCSB-Dinamo 2-1 și vicecampioana are 6 puncte din 6 după două etape. Dinamo rămâne fără niciun punct după două meciuri.

Echipele de start la meciul FCSB – Dinamo

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Haruț, Radunovic – Djokovic, Șut, Olaru – Miculescu, Al. Băluță, Fl. Coman
REZERVE: A. Vlad – Compagno, Lixandru, Edjouma, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Ngezana, Radaslavescu, Cordea
ABSENT: Oct. Popescu (suspendat)
ANTRENOR: Elias Charalambous.

DINAMO: Golubovic – De Moura, Giafer, R. Grigore, Amzăr – Ghezali, Larrucea, Iglesias, N. Roșu – Bani, Abdallah
REZERVE: Dujmovic – Bena, I. Roșu, Gregorio, Țîră, Politic, V. Borcea, Patriche, C. Costin
ABSENT: Bordușanu (nerefăcut)
ANTRENOR: Ovidiu Burcă

Stadion: Arcul de Triumf (Bucureşti)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti) / A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa), A2: Popescu Adrian (Craiova)
Arbitru VAR: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti), Arbitru AVAR: Dumitrache Bogdan (Bucureşti).