Final incendiar pe Arcul de Triumf! S-a terminat Dinamo-FC Voluntari. Ce au făcut oamenii lui Zeljko Kopic în meciul supravieţuirii

Final incendiar pe Arcul de Triumf! S-a terminat Dinamo-FC Voluntari. Ce au făcut oamenii lui Zeljko Kopic în meciul supravieţuirii. A fost o dispută pe viaţă şi pe moarte pentru evitarea retrogradării din Superliga.

Oamenii lui Zeljko Kopic u început meciul în atac, dar nu şi-au creat mari ocazii de a marca. Mai mult, Voluntariul putea marca pe contraatac, dar situaţiile create din greşeli ale gazdelor nu s-au transformat în ocazii.

S-a terminat Dinamo-FC Voluntari

Pe finalul primei reprize au fost două momente cruciale. Jucătorii lui Zeljko Kopic au deschis scorul cu noroc. Gnahore a marcat în minutul 35, cu ajutorul unei devieri care s-a dovedit, în final, decisivă. Avantajul oamenilor lui Zeljko Kopic a durat însă doar două minute. Oaspeţii au pus mingea la centrul terenului şi au marcat imediat. Cascini a egalat, spre disperarea celor aproximativ 4.500 de spectatori prezenți în tribune. În repriza a doua, Dinamo a avut un penalty anulat de VAR. De partea cealaltă, Voluntariul putea marca prin Carnat, dar gazdele au fost ocrotite de bară.

Şi la ultima fază, oaspeţii au avut şansa golului, dar Popescu a ratat din faţa porţii. Scor final Dinamo-FC Voluntari 1-1 şi ambele echipe rămân în lupta pentru evitarea retrogradării.

Dinamo – FC Voluntari, echipele de start:

Dinamo (3-5-2): Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Milanov, Gnahore, Pavicic, Amzăr – Gregorio, Selmani
Rezerve: Răilean, Gago, D. Irimia, Ilic, Politic, Bordușanu, Neagu, Bani, R. Grigore, A. Irimia, Roșu, C. Costin
Antrenor: Zeljko Kopic

Voluntari (5-3-2): Fernandez – Boboc, Turda, Matricardi, Armaș, Aliji – Cascini, Crepulja, Rață – Lambrinoc, Nemec
Rezerve: Vâlceanu, Paz, Droppa, Răduț, Dumiter, Merloi, D. Florea, R. Popescu, Carnat, Roemer, Voican, A. Ciobanu
Antrenor: Florin Pîrvu

Stadion „Arcul de Triumf”
Arbitru Radu Petrescu. Asistenți Radu Ghinguleac (ambii din București), Romică Bârdeș (Pitești)
Arbitru VAR Sebastian Colțescu. Asistent VAR Mihăiță Necula (ambii din București)