Final incendiar la Galați! S-a terminat Oţelul – U Cluj. Echipa calificată în finala Cupei s-a decis în prelungiri

Final incendiar la Galați. Oțelul a învins-o pe U Cluj, scor 2-1, în cea de-a doua semifinală a Cupei României. Alexandru Chipciu a marcat în propria poartă și i-a dus pe elevii lui Dorinel Munteanu în finală.

Oțelul o va întâlni în finala competiției pe divizionara secundă Corvinul Hunedoara, care a trecut de FC Voluntari, în semifinale, scor 3-1.

Oțelul Galați – U Cluj 2-1

Elevii lui Dorinel Munteanu au deschis rapid scorul. După 12 minute, Jonathan Cisse l-a învins pe Gertmonas, după o centrare a lui Ștefan Bodișteanu.

U Cluj a restabilit egalitatea după ce Cisotti a faultat clar în careu, iar Radu Petrescu a acordat lovitură de la 11 metri. Dan Nistor a marcat fără probleme.

Oțelul s-a calificat pentru a doua oară în finala Cupei României după ce au marca în minutul 90, Alexandru Chipciu introducând mingea în propria poartă. Gălățenii au primit și un penaly, dar au ratat.

Echipe de start

Oțelul: Pap – Adăscăliței, Cisse, Yabre, Zhelev – Cisotti, Zivulic, Lameira – Maciel, Pop, Bodișteanu
Rezerve: Stoian – Neagu, Rusevic, Rus, Tănasă, Malle, Telles, Jardan, Gomes Silva
Antrenor: Dorinel Munteanu

U Cluj: Gertmonas – Oancea, Masoero, Kelven, Roger – G. Simion, Nistor, Ov. Bic, Chipciu – Silaghi, D. Popa
Rezerve: Gorcea – Doukoure, Pănoiu, Gheorghe, Roguljic, Anselmo, Techeres, Chintes, Peteleu
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău