Final incendiar la Dusseldorf! S-a terminat Austria-Franţa. Ce a făcut marea favorită a EURO 2024 / Foto

Final incendiar la Dusseldorf! S-a terminat Austria-Franţa. Ce a făcut marea favorită a EURO 2024. Cocoşii galici au început slab primul meci de la turneul final din Germania. Austriecii s-au apărat bine în startul disputei.

Vedetele lui Didier Deschamps nu au avut ocazii deloc în prima parte, deşi aliniau cea mai bună echipă de la EURO 2024.

S-a terminat Austria-Franţa

Chiar şi cu un joc slab, francezii au intrat în avantaj la pauză. Pe finalul primei părţi, în minutul 38, Wober şi-a înscris un autogol. Asta după o centrare slabă, dar austriacul a fost ghinionist.

În repriza a doua, austriecii au prins curaj când au văzut că francezii nu joacă nimic. Au avut chiar şi o fază de penalty, dar arbitrul nu a fost chemat la VAR. Gil Manzano s-a dovedit a fi la fel de slab ca in LaLiga, găzdar şi protector pentru echipele mari.

Pe final, Mbappe şi-a spart nasul după ce s-a ciocnit cu un fundaş al austricelor. A fost schimbat, după o evoluţie foarte slabă. Scor final Austria-Franţa 0-1 şi cocoşii galici obţin o victorie norocoasă şi nemeritată în startul EURO 2024.

Echipele de start în Austria – Franța:

Austria: Pentz – Posch, Danso, Wober, Mwene – Seiwald, Sabitzer – Laimer, Baumargtner, Grillitsch – Gregorich
Selecționer: Ralf Rangnick (65 de ani)

Franța: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Griezmann, Kante, Rabiot – Dembele, Thuram, Mbappe
Selecționer: Didier Deschamps (55 de ani)

Arbitru: Jesus Gil Manzano
Stadion: Merkur Spiel-Arena (Dusseldorf)