Final incendiar în Supercupă! S-a terminat Farul-Sepsi. Cine a câștigat primul trofeu al sezonului

Farul, campioana Superligii, și Sepsi, câștigătoarea Cupei, au deschis oficial sezonul în această seară la Ploiești.

Elevii lui Liviu Ciobotariu au câștigat Supercupa României, după ce au învins, scor 1-0. Pentru covăsneni este al 4-lea trofeu din istoria clubului.

În prima repriză, cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Sepsi. Kiki a greșit o pasă, apoi l-a scos din ofsaid pe Safranko. Aioani a ieșit însă și a respins în corner.

În minutul 47, elevii lui Liviu Ciobotariu au deschis scorul. Ion Gheorghe a marcat dintr-o lovitură de cap, din interiorul careului de șase metri, din centrarea lui Denis Ciobotariu.

Gică Hagi a făcut mai multe schimbări, dar scorul a rămas neschimbat.

Antrenorul constănțenilor a avut parte de susținere la acest meci. Soția Marilena și fiica Kira au fost în tribune.

Foto. captură TV

Farul – Sepsi, echipe de start:

Farul: Aioani – Kiki, Boli, Queiros, Borza – Nedelcu, Vînă, Artean – Ad. Mazilu, Alibec, Sali
Rezerve: Buzbuchi – M. Popescu, N. Popescu, Doukoure, Rivaldinho, Borgnino, Vianna, Sîrbu, V. Dumitrache
Antrenor: Gică Hagi

Sepsi: Niczuly – D. Ciobotariu, Bălașa, Ninaj, Oteliță – N. Păun, J. Rodriguez – M. Ștefănescu, C. Matei, I. Gheorghe – Safranko
Rezerve: D. Moldovan – M. Tamas, Damașcan, Oroian, A. Dumitrescu, Kallaku, Aganovic, R. Varga, Rondon
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti) / A1: Tunyogi Ferencz (Zalău), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti)