Final incendiar în Moldova! S-a terminat Poli Iași – FC Botoșani. Ce au făcut cele mai slabe echipe din Superliga

Poli Iași și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 1-1, în etapa a 9-a din Superliga.

Elevii lui Dan Alexa sunt pe ultimul loc cu 5 puncte, în timp ce Poli Iași este pe locul 14 cu 7 puncte.

Prima șansă de gol le-a aparținut gazdelor, în minutul 9, dar Bordeianu a fost blocat. După ocazii de ambele părți, FC Botoșani a deschis scorul în minutul 48, prin Alin Șeroni. Acesta a șutat din prima după o centrare venită de la Eduard Florescu. Este primul gol din februarie încoace pentru Șeroni.

În minutul 64, Pinson a macat, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Cinci minute mai târziu, Andrei Gheorghiță a restabilit egalitatea. A fost primul său gol în Superliga.

Poli Iași – FC Botoșani, echipe de start:

Poli Iași: S. Lung – Martac, F. Ilie, Samayoa, R. Ispas – R. Alin, M. Bordeianu, Marchioni – Gheorghiță, Vojtus, R. Ion
Rezerve: Ailenei, Luis Phelipe, Jatoba, S. Buș, A. Dumitru, Katanec, Ciobanu, Stefanovici, Harrison
Antrenor: Leo Grozavu

FC Botoșani: Ducan – Adams, J. Pius, Șeroni, Țigănașu – G. David, Dican, Florescu, Pinson – M. Ilicic, Kablan Davy N’Goma
Rezerve: Ureche, R. Benzar, Mutombo, Creț, Cioiu, Mouaddib, Zabou, Carăușu, G. Dragomir
Antrenor: Dan Alexa

Stadion: „Emil Alexandrescu”, Iași (capacitate – 11.500 locuri)
Arbitru: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov) / A1: George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel) / A2: Mihăiță Necula (București) / Arbitru VAR: Adrian Cojocaru (Galați) / Arbitru AVAR: Robert Avram (Pitești) / R1: Iulian Călin (Ștefănești) / Observator arbitri: Marian Dorobanțu (Buzău)