Final incendiar în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-UTA. Ce au făcut băieţii lui Mircea Rednic

Final incendiar în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-UTA. S-a aflat ce au făcut băieţii lui Mircea Rednic. A fost un meci pe muchie de cuţit între două echipe aflate în suferinţă, în Superliga.

Băieţii lui Mircea Rednic au fost aproape să încaseze o nouă înfrângere în Superliga. FC Botoşani a fost la un pas să bată UTA, dar finalul a fost incredibil.

S-a terminat FC Botoşani-UTA

Botoşaniul lui Dan Alexa a început meciul mai bine. A deschis scorul după un penalty acordat ca urmare a unui henţ comis de Stolnik. Eduard Florescu a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 30. Începutul părţii secunde a fost unul de infarct pentru cei 2060 de spectatori prezenţi pe stadion.

Moldoveanul Cătălin Carp a egalat în minutul 48. Peste doar 4 minute, Ilicic a făcut 2-1 pentru gazde. În minutul 83, Carp a fost eliminat şi oamenii lui Mircea Rednic au rămas în 10 oameni. Chiar şi aşa, oaspeţii au reuşit egalarea în al şaptelea minut de prelungire. Cooper a fost cel care a reuşit golul al doilea al UTA-ei. S-a terminat FC Botoşani-UTA 2-2 şi gazdele rămân fără victorie în Superliga.

FC Botoșani – UTA, echipe de start:

FC BOTOȘANI (4-4-2): Ducan – R. Benzar, Pius (cpt.), Șeroni, R. Creț – Adams, Ed. Florescu, Dican, Pinson – N’Goma, Ilicic
Rezerve: Ureche – Mutombo, Țigănașu, E. David, Olinga, Cărăușu, Cioiu, Zabou, Mouaddib
Antrenor: Dan Alexa

UTA (4-4-1-1): Fl. Iacob (cpt.) – Diogo Rodrigues, Stolnik, Benga, Abeid – Micovschi, Marku, Dumitrașcu, P. Mihai – Fabry – Vucenovic
Rezerve: Kucher – Carp, Freitas, R. Stanciu, Stahl, Holst, R. Pop, Iurasciuc, Cooper
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: Municipal, Botoșani
Arbitru: Vlad Baban / Asistenți: Sebastian Gheorghe și Adrian Vornicu