Final incendiar în Moldova! S-a terminat FC Botoșani – Sepsi. Trupa lui Bernd Storck a făcut instrucție cu lanterna roșie din Superliga

Trupa lui Bernd Storck a făcut instrucție cu lanterna roșie din Superliga. FC Botoșani a fost învinsă de Sepsi, scor 1-2, într-un meci din etapa a 28-a din Superligă.

Sepsi este pe locul 8, cu 37 de puncte, în timp ce echipa lui Bogdan Andone este pe ultima poziție în Superliga.

FC Botoșani – Sepsi 1-2

Moldovenii au deschis scorul în minutul 6. Filip i-a pasa lui Mitrov, care a scăpat spre poarta adversă și l-a învins pe Moldovan. Golul a fost însă anulat pentru ofsaid. Sepsi a deschis scorul, în minutul 24, prin Păun. Oaspeții și-au mări avantajul șase minute mai târziu.

Ștefănescu a șutat de la marginea careului, a nimerit bara, mingea a săit la Kallaku, apoi a ajuns la Debeljuh care a marcat.

Florescu ar fi putut să înscrie, dar nu l-a învins pe Moldovan de la punctul cu var.

În minutul 78, Lopez a trimis balonul în poarta covăsnenilor. Cei din camera VAR au avut nevoie de minute bune pentru a valida reușita.

FC Botoșani – Sepsi, echipe de start:

FC BOTOȘANI: Kukic – Benzar, Sadiku, A. Miron (cpt.), Celea – E. David, Dican, I. Filip – Ed. Florescu, Margiotta, Mitrov
Rezerve: Ducan – Șeroni, Creț, Țigănașu, Petro, Dimitrov, Ferreira, Mouaddib, E. Lopez, L. Fulop, Ofosu, Cărăușu
Absent: Kaprof (suspendat), Friday (accidentat)
Antrenor: Bogdan Andone

SEPSI: D. Moldovan – Oteliță, Ninaj, D. Ciobotariu, Dumitrescu – N. Păun – K. Varga, C. Matei, Ștefănescu (cpt.), Kallaku – Debeljuh
Rezerve: V. Tănasă, H. Gedo – Kecskes, Oroian, Safranko, Popsa, Aganovic, R. Varga, Rondon
Absent: Niczuly (accidentat)
Antrenor: Bernd Storck