Final incendiar în Ilfov! S-a terminat FC Voluntari – FCU Craiova. Ce au făcut băieții lui Giovanni Costantino

Final incendiar în Ilfov! FC Voluntari a pierdut pe teren propriu, scor 0-1, cu FCU Craiova, în primul meci al etapei cu numărul 20 din SuperLiga.

Oltenii sunt pe locul 10, cu 24 de puncte, în timp ce FC Voluntari este pe poziția 11, cu același număr de puncte.

În minutul 21, Aurelian Chițu a deschis scorul, cu un șut din mijlocul careului. A fost anulat pentru că Sidibe, care a dat pasa de gol, era în ofsaid.

În minutul 23, Rață a centrat din corner, Gurău a scăpat balonul la picioarele lui Paz, acesta a șutat, iar mingea a fost deviată de Armaș în plasă. Golul a fost însă anulat pentru ofsaid. Când mai erau câteva minute din prima repriză, oltenii au deschis scorul. Sidibe a centra în careu, Bauza a trimis pentru Blănuță, care a șutat și l-a învins Fernandes.

Înaintea meciului a avu loc un moment special. Asistentul Vlad Bârleanu, 45 de ani, a decis să spună adio fotbalului. Acesta se va retrage după meciul de la Voluntari, fiind premiat pentru toată cariera.

FC Voluntari – FCU Craiova, echipele de start

FC Voluntari: J. Fernandez – Paz, Matricardi, Armaș – Carnar, Rața, Crepulja, D. Andrei, Aliji – Nemec, Florea
Rezerve: A. Niță, R. Popescu, Dumiter, Voican, Andres, Sigurjonsson, Droppa, Vâlceanu, Cocian
Absenți: Boboc, M. Lopes (accidentați), Ricardinho (suspendat)
Antrenor: Ilie Poenaru

FCU Craiova: Gurău – Negru, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas – Vl. Achim, Van Durmen – Sidibe, Bauza, Chițu – Blănuță
Rezerve: Mogoșanu, Henriques, Buta, Asamoah, Dr. Albu, Blidar, Baeten, Bahassa, Ibrahim
Absent: Padula (suspendat)
Antrenor: Giovanni Costantino