Bombă în Giulești! S-a terminat Rapid – FC Voluntari. Oamenii lui Cristiano Bergodi, în criză

Bombă în Giulești! S-a terminat Rapid – FC Voluntari. Oamenii lui Cristiano Bergodi, în criză. Giuleștenii nu au mai câștigat de cinci meciuri.

Rapid a terminat meciul cu FC Voluntari în genunchi, după ce a pierdut, scor 1-2, în runda cu numărul 19 din Superligă.

Voluntari a urcat pe locul 9, cu 24 de puncte în Superliga, în timp ce Rapid este 4, cu 31 de puncte.

Rapid a bifat un record negativ la acest meci. Cea mai mică audiență. Suporterii nu s-au înghesuit să vină, cifra oficială fiind 5.934.

Meciul a fost întrerupt în minutul 6 după ce fanii rapidiști au aruncate în teren petarde. În minutul 11, Nemec a șutat periculos din careu, dar Moldovan a respins în corner. Trei minute mai târziu Rapid a ratat o primă ocazie. Papeau a șutat din marginea careului, dar Jesus Fernandez a prins balonul. La pauză scorul a fost 0-0.

În ultimele minute ale primei reprize a avut loc un incident neplăcut. Unui suporter i s-a făcut rău și meciul a fost întrerupt, pentru ca ambulanța să intre pe teren. Acesta a coborât din tribune și a fost dus la spital.

După ce au reveni de la vestiar, cei de la FC Voluntari s-au dezlănțuit. Nemec a deschis scorul în după o pasă perfectă primită în fața porții, în minutul 69. Patru minute mai târziu, Ricardinho a mărit diferența.

Papeau a redus din diferență în minutul 82. Deși au mai avut ocazii, elevii lui Bergodi nu au reușit să egaleze.

Rapid – FC Voluntari, echipe de start

Rapid: Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Oaidă, Kait, Borja Valle – Funsho, Soni, Papeau
Rezerve: Drăghia, Dr.Grigore, Cristea, Onea, Albu, Ioniță, Pănoiu, Tsomou
Antrenor: Cristiano Bergodi

FC Voluntari: Fernandez – Ricardinho, Matricardi, Armaș – Boboc, Rață, Crepulja, Andrei, Aliji – Popescu, Nemec
Rezerve: Vâlceanu, Voican, Andrieș, Sigurjonsson, Florea, Dropa, Cocian, Niță, Paz
Antrenor: Ilie Poenaru
Stadion: Superbet Arena – Giulești, București
Arbitru: Iulian Călin / Asistenți: George Neacșu și Adrian Vornicu