Final incendiar în Giulești. S-a terminat Rapid – U Cluj. Clujenii, revenire de senzație

Rapid a pierdut meciul de pe teren propriu cu U Cluj, scor 2-3, în etapa cu numărul #17 din Superliga. Clujenii au făcut un meci incredibil și au revenit de la 2-0.

Rapid este pe locul 3, cu 30 de puncte în Superliga, în timp ce elevii lui Ioan Ovidiu Sabău sunt pe locul 7, cu 23 de puncte.

Oaspeții au avut primele ocazii, dar cei care au marcat au fost giuleștenii. În minutul 14, Papeau a șutat din afara careului, balonul a fost deviat de Masoero și a intrat în poarta lui Plamen Iliev, care nu a avut nicio reacție. Zece minute mai târziu, Ioniță a mărit avantajul echipei sale.

Clujenii au redus din handicap cu câteva minute înainte de finalul primei reprize.

Stoica a șutat în blocajul lui Moldovan, balonul a ajuns la Oancea, care i-a pasat lui Popa, acesta trimițând în poarta goală. În minutul 55, clujenii au restabilit egalitatea.

Nistor l-a găsit pe Stoica în careu, acesta a șutat în transversală, iar mingea a ajuns la Chipciu care nu i-a dat nicio șansă lui Moldovan.

În minutul 73, Ianis Stoica a marcat și și-a adus echipa în avantaj.

Rapid – U Cluj, echipe de start:

RAPID : Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Al. Albu, Kait, Ioniță – Papeau, Borja Valle, Funsho
Rezerve: Drăghia, Onea, Cristea, Grigore, Pănoiu, El Sawy, Tsoumou, Cîrjan, Soni
Absenți: Rrahmani, Petrila, Emmers, Oaidă (accidentați)
Antrenor: Cristiano Bergodi
U CLUJ : Iliev – G. Simion, Masoero, Pițian, Vătăjelu – Doukoure, Fossati – I. Stoica, Nistor, Chipciu – D. Popa
Rezerve: Gorcea – Peteleu, A. Miron, I. Filip, Popadiuc, Silaghi, Mani, M. Ilie, Oancea
Absenți: Mitrea, V. Gheorghe (suspendați), Cîmpanu, Bic (accidentați)
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Stadion: Superbet Arena – Giulești (București)
Arbitru: Radu Petrescu; A1: Radu Ghinguleac; A2: Mihai Marica; Arbitru VAR: Adrian Cojocaru; Asistent VAR: Vladimir Urzică