Final incendiar în Giuleşti! S-a terminat Rapid-CSU Craiova. Ce au făcut băieţii lui Cristiano Bergodi

Final incendiar în Giuleşti! S-a terminat Rapid-CSU Craiova. S-a aflat ce au făcut băieţii lui Cristiano Bergodi în derby-ul de podium cu echipa lui Corneliu Papură. Ambele echipei veniseră după rezultate slabe.

Rapidul lui Cristiano Bergodi reuşise doar un egal cu UTA, 2-2, în timp ce oltenii pierduseră, scor 1-3, cu Petrolul.

S-a terminat Rapid-CSU Craiova

Echipa lui Cristiano Bergodi a început meciul mai bine şi a dominat categoric primele minute ale jocului. Nu a reuşit însă să marcheze şi oaspeţii au echilibrat jocul. Până la urmă, golul a picat în poarta jucătorilor lui Corneliu Papură. A marcat Funsho, în minutul 36, spre bucuria celor 11.864 de suporteri de pe Giulești.

Gazdele şi-au dublat avantajul în minutul 79. Borja Valle a fost cel care a marcat pentru 2-0. S-a terminat Rapid-CSU Craiova 2-0 şi echipa lui Cristiano Bergodi face 26 de puncte şi se apropie la o lungime de locul secund. De partea cealaltă, oaspeţii rămân pe locul 4, cu 22 de puncte şi îşi pot pierde poziţia dacă Farul o bate pe CFR Cluj.

Rapid – CSU Craiova, echipe de start:

RAPID (4-3-3): 31. H. Moldovan – 47. Braun, 22. Săpunaru, 6. P. Iacob, 24. Borza – 26. Oaidă, 23. Albu, 10. Ioniță II – 7. Funsho, 11. B. Valle, 27. Petrila
Rezerve: 90. Drăghia, 19. Onea, 15. I. Cristea, 96. Papeau, 80. Cîrjan, 17. Pănoiu, 4. Kait, 21. Dragoș Grigore, 30. Al Stan
Absent: Rrahmani (accidentat)
Antrenor: Cristiano Bergodi

CSU CRAIOVA (4-3-3): 21. L. Popescu – 2. Vlădoiu, 6. Screciu, 15. Badelj, 11. Bancu – 4. A. Crețu, 27. Kurtic, 14. Houri – 37. Danciiu, 9. Ivan, 28. Mitriță
Rezerve: 1. Lazar, 23. Căpățînă, 12. Ndong, 34. Raul Silva, 8. Mateiu, 7. Ișfan, 24. Roguljic, 88. A. Trică, 20. Markovic
Absent: Zajkov (accidentat)
Antrenor: Corneliu Papură

Stadion: Superbet Arena – Giulești (București)