Final incendiar în Bănie! S-a terminat FCU Craiova-U Cluj. Ce au făcut băieţii lui Eugen Trică în meciul supravieţuirii

Final incendiar în Bănie! S-a terminat FCU Craiova-U Cluj. Ce au făcut băieţii lui Eugen Trică în meciul supravieţuirii. A fost una dintre ultimele şanse ale echipei alb-albastre de a rămâne în Superliga.

Jucătorii lui Eugen Trică au început meciul în atac, dar au fost neinspiraţi la construcţie. Doar Vlad Pop a avut o şansă bună, dar portarul oaspeţilor a scos.

S-a terminat FCU Craiova-U Cluj

Apoi, oamenii lui Ioan Ovidiu Sabău au dat lovitura. Au deschis scorul prin Silaghi, în minutul 16, după o deviere nefericită pentru gazde. Jucătorii lui Eugen trică au reuşit să egaleze peste doar 9 minute. Bahassa i-a trimis o pasă bună lui Baeten care a marcat cu un şut spectaculos de la distanţă.

La 10 minute de la reluare, Bahassa a trimis o centrare bună, iar Baeten a reuşit dubla. Oaspeţii au reuşit egalarea prin Anselmo, din minutul 74. Doar două minute a fost egal. Blănuţă a profitat de o eroare a oaspeţilor şi şi-a readus echipa în avantaj. Scor final FCU craiova-U Cluj 3-2 şi gazdele obţin o victorie uriaşă în lupta pentru evitarea retrogradării. Oltenii urcă pe loc de baraj. De partea cealaltă, oaspeţii nu mai au probleme cu evitarea retrogradării.

Echipele de start la FCU Craiova – U Cluj:

FCU Craiova (4-2-3-1): Gurău – R. Negru, G. Compagnucci, Lacroix, A. Padula – V. Pop, V. Achim – Y. Bahassa, J. Bauza, W. Baeten – V. Blănuță
Rezerve: M. Enache, M. Mascarenhas, A. Kvakic, R. Lekiatas, D. Albu, A. Dragu, Van Durmen, A. Blidar, S. Sidibe, A. Chițu, J. Ibrahim
Absenți: –
Antrenor: Eugen Trică

U Cluj (4-4-2): Gertmonas – D. Oancea, L. Masoero, Thalisson Kelven, Roger – R. Silaghi, G. Simion, K. Doukoure, V. Gheorghe – A. Roguljic, D. Nistor
Rezerve: A. Gorcea, A. Pițian, O. Bic, A. Peteleu, A. Chipciu, M. Anselmo, Ș. Pănoiu, F. Ilie, D. Tescan, D. Popa
Absenți: Mitrea (suspendat), M. Rus (accidentat)
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Stadion: Complex Sportiv Craiova
Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti)
A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare). A2: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea)
Arbitru VAR: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi). Arbitru AVAR: Vodă Alexandru (Alba Iulia)