Final incendiar în Bănie! S-a terminat FCU Craiova – Poli Iași. Ce au făcut oamenii lui Giovanni Costantino

Final incendiar în Bănie! S-a terminat FCU Craiova – Poli Iași. S-a aflat ce au făcut oamenii lui Giovanni Costantino după un început de an 2024 extrem de slab. A fost o primă repriză la fel de slabă pentru echipa craioveană.

Mai mult, Giovanni Costantino a fost nevoit să facă două schimbări încă din primul sfert de oră. Padula şi Compagnucci au avut accidentări musculare şi au fost înlocuiţi.

S-a terminat FCU Craiova – Poli Iași

Şi băieţii lui Leo Grozavu au avut probleme în startul meciului. Portarul Ailenei s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Niga. Portarul oaspeţilor s-a accidentat la faza deschiderii scorului. Chiţu a pivotat în careu şi a centrat perfect pentru Ibrahim care a marcat în minutul 19.

Apărarea lui Giovanni Costantino a cedat, din nou, pe finalul primei reprize. Bettaieb a marcat din faţa unui Lacroix visător. În repriza secundă, kabran a macrat după o gafă colosală a lui Lekiatas. Oltenii au fost salvaţi de VAR. Apoi, a marcat şi Sidibe, dar reuşita sa a fost, de asemenea, anulată de VAR. În prelungiri, oaspeţii au rămas în 10 după eliminarea lui Bordeanu. Scor final FCU Craiova-Poli Iaşi 1-1 şi ambele echipe tremură serios pentru evitarea retrogradării din Superliga.

FCU Craiova – Poli Iași, echipe de start:

FCU CRAIOVA (4-2-3-1): R. Popa – Compagnucci, Lacroix, Lekiatas, Mascarenhas – Baeten (cpt.), Vl. Pop – Negru, Chițu, Padula – Ibrahim
Rezerve: Gurău – Kvakic, Dragu, Vl. Achim, Blidar, Sidibe, Bauza, Bahassa, Blănuță
Absenți: D. Albu (suspendat), Al. Vodă, I. Zanfir, Abbey (fără drept de joc)
Antrenor: Giovanni Costantino

POLI IAȘI (4-4-2): Ailenei – Martac, Bouhenna (cpt.), Fl. Ilie, Ștefanovici – Oliveira Mota, Saghiri, Marchioni, L. Mihai – Kabran, Bettaieb
Rezerve: T. Niga – Todoroski, Katanec, Samayoa, Bordeianu, C. Gheorghiță, Jatoba, Itu
Absenți: Ispas, Harrison (accidentați), Lung, Roman (menajați)
Antrenor: Leo Grozavu

Stadion: Complex Sportiv Craiova
Arbitru: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca). A1: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca), A2: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)
Arbitru VAR: Bîrsan Marcel (Bucureşti). Arbitru AVAR: Dima Iulian (Bucureşti