Final incendiar în Bănie! S-a terminat FCU Craiova-Oţelul. Ce au făcut oamenii lui Dorinel Munteanu

Final incendiar în Bănie! S-a terminat FCU Craiova-Oţelul. S-a aflat ce au făcut oamenii lui Dorinel Munteanu în derby-ul supravieţuirii din Superliga. Moldovenii au început foarte bine partida de la Craiova.

Oţelul lui Dorinel Munteanu a ratat ocazii importante în startul meciului. Băieţii lui Nicolo Napoli au scăpat de mai multe şanse de gol ale oaspeţilor.

S-a terminat FCU Craiova-Oţelul

Cei de la Oţelul au deschis scorul încă din minutul 17, prin Juri Cisotti. Acesta a reluat, din faţa porţii goale, nemarcat. Echipa lui Dorinel Munteanu a avut şansa de 2-0. Albu a fost neglijent în careu şi s-a dictat penalty.

Acelaşi Cisotti a tras, dar l-a remarcat pe Robert Popa. Penalty-ul s-a ratat în minutul 31. Apoi, gazdele au reuşit o egalare nesperată. O pasă în adâncime a lui Dragoş Albu l-a găsit pe Juan Bauza care a pornit de la limita ofsaidului. A adus egalarea pentru cei de la FCU Craiova în minutul 39.  Cisse a făcut 2-1 pentru oaspeţi la 6 minute de la startul reprizei secunde, spre disperarea celor 2.169 de fani prezenţi la meci, număr oficial. Scor final FCU Craiova-Oţelul 1-2 şi moldovenii scapă de griji, în timp ce băieţii lui Nicolo Napoli tremură şi pentru locul de baraj.

FCU Craiova – Oțelul, echipe de start:

FCU CRAIOVA: R. Popa – Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula – Achim, Dr. Albu – Dragu, Bauza, Van Durmen – Chițu
Rezerve: Gurău, Lekiatas, Kvakic, Marcarenhas, Blidar, Pop, Baeten, Sidibe, Bahassa, Ibrahim, Blănuță
Absenți: Zanfir, Abbey (fără drept de joc)
Antrenor: Nicolo Napoli

Oțelul: Pap – Adăscăliței, Cisse, Ghiocel, Zhelev – Lameira, Zivulic, Teles – Maciel, Cisotti, Bodișteanu
Rezerve: Stoian, G. Cîrjan, Rusevic, Jardan, I. Neagu, Tănasă, Malle, Farcaș, Panait, S. Rus, Gaitan, Gomes Silva
Antrenor: Dorinel Munteanu