Final incendiar în Bănie! S-a terminat FCU Craiova-FCSB. Criză uriaşă pentru echipa lui Elias Charalambous + Echipele calificate în sferturile Cupei României

Final incendiar în Bănie! S-a terminat FCU Craiova-FCSB. Criză uriaşă pentru echipa lui Elias Charalambous. Vicecampioana a început cu mai multe rezerve în partida din Cupa României şi asta s-a văzut.

Trupa lui Elias Charalambous a avut un joc slab în prima repriză. De partea cealaltă, gazdele s-au apărat şi au  încercat să lovească pe contraatac.

S-a terminat FCU Craiova-FCSB

Pe finalul primei reprize au venit şi golurile. Juan Bauza a deschis scorul în minutul 40, după o pasă senzaţională a lui Aurelian Chiţu. Peste doar 4 minute, Van Durmen a beneficiat de o deviere şi a dublat avantajul gazdelor.

În repriza a doua, Elias Charalambous a băgat artileria grea în teren, dar a fost prea târziu. Oaspeţii au avut mai multe şanse de gol, dar Gurău a fost la post de fiecare dată. Când Gurău nu a mai reuşit să respingă, a făcut-o Lacroix. Scor final FCU Craiova-FCSB 2-0 şi oltenii sunt în sferturile Cupei României.

În celălalt meci al serii, Oţelul şi Dinamo au temrinat la egalitate, 3-3, şi băieţii lui Dorinel Munteanu merg şi ei în sferturile competiţiei.

FCU Craiova – FCSB, echipele de start

FCU Craiova (4-2-3-1): Gurău – Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula – Achim, Van Durmen – Baeten, Bauza, Blidar – Chițu
Rezerve: Mogoșanu, Sidibe, Buta, Pop, Ibrahim, Albu, Blănuță, Danny, Bahassa
Antrenor: Giovanni Costantino

FCSB (4-3-3): Vlad – Crețu, Dawa, Haruț, Ganea – Ov. Popescu, Lixandru, Djokovic – Radaslavescu, Băluță, Rotariu
Rezerve: Udrea, Șut, Miculescu, Toma, Laszlo, Olaru, Pantea, Radunovic, Popa
Antrenor: Elias Charalambous

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova)
Arbitru: Ovidiu Hațegan // Asistenți: Mircea Grigoriu, Sebastian Gheorghe